19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’ye bağlı Mahmudiye Köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan başkanlığında toplandı. Toplantıda, karantinaya alınması gereken yerlerle ilgili durum değerlendirilmesi yapıldı.

Bu kapsamda Kovid-19 vakalarında artış gözlenen Mahmudiye köyünde 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

Alınan tedbirler kapsamında, köydeki ibadethanelerde (Kovid-19) bulaşma riski artışı öngörüldüğü için, toplu olarak ibadet edilmesinin 11.04.2021 Pazar günü saat 21:00 itibari ile geçici olarak ertelenmesine, cenaze namazlarının bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınmasına ve cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesine, eğitim-öğretimde yüz yüze eğitim faaliyetlerine 10 gün süreliğine ara verilmesine, berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasına,  restoran, lokanta gibi işletmelerin sadece paket servis yapılacak şekilde hizmet vermesine, kafe , kahvehane ve çay ocakları vb. işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasına,  köyde yaşayan vatandaşların maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının sağlanmasına, köyde ikamet eden vatandaşların köylerinde kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretlerinin yasaklanmasına, köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının köye giriş-çıkışının geçici bir süreliğine kontrol altına alınmasına karar verildi.

Karantina süresince, köyde yaşayan vatandaşların temel ihtiyaçları Ezine Kaymakamlığı ve Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak.

Kararın ardından jandarma ekipleri, köyün girişlerinde önlem aldı.

 

 

About Post Author