24 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’de “Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Geri Dönüşüm/Geri Kazanımı Projesi Hayata Geçti

Ezine’de, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Ezine Kaymakamlığı Çeltik Komisyonu Başkanlığı ve Ezine İlçesi Köyler Hizmet Götürme Birliği ve ilgili muhtarlıkların koordinesinde “Ezine İlçesi Zirai İlaç Ambalaj Atıklarının Toplanarak Geri Dönüşüm, Geri Kazanım Projesi” hayata geçirildi.

Planlanan proje ile zirai mücadelede bitki koruma ürünlerinin ambalaj atıklarının toprağa gömülmesi, açıkta yakılması, rastgele çevreye atılmasının ve başka amaçlar ile kullanılmasının önüne geçimesi hedefleniyor.

“Meblağı düşük, Çevreci ve Çanakkale’ye yakışan bir proje”

Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan gazetemize yaptığı açıklamada Ezine’de bir güzel projeyi daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ifade ederek,  projenin genel amacının zirai ilaç ambalaj atıklarının toplanması, bertaraf edilmesi ve geri dönüşümünün sağlanması olduğunu belirtti. “Bu amaçla ilçede İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, Kaymakamlık Çeltik Komisyonu Başkanlığı ve Köylere Hizmet Götürme Birliği işbirliğinde bir proje hazırladıklarını belirten Kaymakam Uzan, “Maalesef bölgemizde bu anlamda zirai ilaç ambalaj atıkları nedeniyle büyük oranda çevre kirliliği yaşandığını görmekteyiz. Bu sorunu da toplumsal bir farkındalıkla çözmek istiyoruz. Bu kapsamda Geyikli Beldemiz, 30 köyümüzde ve 7 mahallemiz olmak üzere 37 yerleşim biriminde toplam 45 konteyner ile bunu sağlamayı planlıyoruz. Bu zirai ambalaj atıkları belli periyodlarla toplanarak bertaraf edilmek üzere tesise gönderilerek doğaya zarar vermeden uzaklaştırılacak. Bu konuda muhtarlıklarımız, zirai üretim yapan çiftçi ve üreticilerimizin çok duyarlı olmaları gerekiyor. Toplanan  bu ambalaj atıklarının ilgili köy noktalarına yerleştiren toplama konteynerlerine bırakılması önem arz ediyor. Projemiz ortak sorumlulukla yürütülen bir proje. Bu projeye sayın Valimiz Orhan Tavlı’nın görüş ve direktifleri doğrultusunda bu projenin güzel bir proje olduğu ve tüm ilçelerde yaygınlaştırılması ve uygulanması gerekli bir proje olduğunu belirtti. Bizde bunu paydaşlarımızla çalışıp projemizi tamamlayarak konteynerlerimizin dağıtımını sağladık. Projemiz yaklaşık 57 bin liralık bir proje. Ama bence meblağ olarak düşük, toplumsal farkındalık olarak çok önemli bir proje. Çevreci bir proje. Çanakklale’ye yakışan bir proje. Projede emeği geçen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyor, sayın Valimize de saygı ve hürmetlerimizi sunuyoruz” dedi.

“Çevrenin nasıl bir kirlilik riski ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıkmaktadır”

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ramazan Eren, ise yaptığı açıklamada, Ezine ilçesinin geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlayan bir ilçe olduğun a dikkat çekerek, tarımda geçit iklim olması nedeniyle poli kültür tarım yapılmakta ve yaklaşık 117 bin dekar alanda da zeytin üretiminin birinci sırada gelmekte olduğunu ifade etti. Bunun yanı sıra Bayramiç-Ezine ovaları ve batak ovası diye tabir edilen tarımsal alanların Ezine ilçesi sınırları içinde kaldı ğına dikkat çeken Eren,  bu tarımsal alanlarda ise domates, biber, çeltik, ayçiçeği, dane ve slaj mısır, yonca gibi değişik ürünleri,n üretilmekte olduğunu ifade etti.  Eren bu ürünleri üretirken ruhsatlı bitki koruma ürünleri ile hastalık ve zararlılara karşı mücadele yapılmakta olduğunu belirten Eren, bu ürünlerin kullanılmasında  sonra bu zirai ilaç ambalaj atıklarının geriye kaldığını söyledi.

Eren, ülke genelinde olduğu gibi zirai ilaç ambalaj atıklarının yönetimi konusu Ezine’de de önemli bir sorun oluşturduğuna dikkat çekerek, zirai mücadele (pestisitler) ilaçlarının bitki zararlılarını, bitki hastalıklarını ve yabancı otları yok etmek amacıyla kullanılan kimyasal maddeler olduğunu ifade etti. Eren,  tarımsal faaliyetler sonucu oluşan zirai ilaç ambalaj atıklarının çevreye bırakılması sonucu önemli ölçüde çevre kirliliği oluşturduğunu belirterek, “Tarımsal verimliliğin, kalite ve sürdürülebilirliğin yanı sıra insan sağlığı ile doğal denge, yeraltı suları ve çevrenin korunması gibi nedenlerle Ezine’de de zirai ilaç ambalaj atıklarının yönetimine ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

Eren,  2019 yılı içerisinde İlçe genelinde bu alanlarda yaklaşık 195.150 kg katı ve 29.248 litre sıvı  olmak üzere toplam 224.398 kg-lt pestisit  kullanıldığın dikkat çekerek, “Genellikle polietilen plastikten imal edilen ve yaygın olarak kullanılan 1 litre kapasiteli ambalajların boş ağırlığının yaklaşık 110 -130 gr olduğu düşünüldüğünde ve kullanılan pestisitlerin % 80-90 oranında plastik ambalajlarda satıldığı gerçeği de göz önüne alındığında ilçemizde yıllık yaklaşık 15.000 kg ilaç ambalaj atığı oluşmaktadır.  2019 yılı içerisinde çevrenin nasıl bir kirlilik riski ile karşı karşıya kaldığı ortaya çıkmaktadır.

Bu olumsuzlukları ortadan kaldırmak ilçemiz için hazırlanan “Ezine İlçesi Zirai Ambalaj Atıklarının Toplanarak Geri Dönüşüm/Geri Kazanım Projesi” Bayramiç İlçesinde 13 köy, 4 mahalle olmak üzere toplam 17 yerleşim biriminde pilot olarak 2017 yılından beri uygulanan projeye entegrasyonu sağlayarak Ezine İlçesinde 30 köy ve 7 mahalle olmak üzere toplam 37 yerleşim biriminde uygulama planlanmıştır. Bu kapsamda zirai ilaç ambalaj atıklarının taşıma ve atıkların bertaraf edilmesi işleri Bayramiç ilçesinde hali hazırda devam eden projeye entegrasyon sağlanarak gerçekleştirilecektir. Bu kapsamda Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından koordine edilen projede kullanılmak üzere 35 âdet Konteyner ve nakliye bedelleri Ezine Kaymakamlığı Çeltik komisyonu Başkanlığı tarafından 10 adet konteyner bedeli ise Ezine İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından ödenmiştir. Zirai İlaç Ambalaj atığı ile dolan Konteynerler periyodik olarak Ezine İlçesi Köylere Hizmet Götürme Birliğine ait araçlar ile Bayramiç’te mevcut bulunan toplama aracına götürülecek oradan da yetkili firma tarafından bertaraf edilecektir.

05 Haziran 2020 tarihinde teslim alınan zirai ilaç ambalaj atıkları toplama konteynerleri muayene kabulleri yapıldıktan sonra 10 Haziran 2020 günü Ezine ve Geyikli Belediye Başkanlıkları ile projenin yürütüleceği 30 köy muhtarlığına teslim edilmiştir” dedi.