30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Gider: “Biz Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz”

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle gazetecilerle bir araya geldi.

AK Parti Çanakkale Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günü nedeniyle Büyük Truva Otelde düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi.

Çanakkale’nin en büyük sorununun trafik sıkışıklığı olduğunu belirten Gider, “Çanakkale bir metropol değil, 130 bin nüfuslu bir ilde trafik sıkışamaz. Eğer trafik 130 bin nüfuslu bir şehirde sıkışıyorsa; birilerinin bu trafiği sıkıştırıyor olması gerekir. Biz, Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz” dedi.

“Çanakkale’ye Hizmet noktasında Basınla birlikte yürüyeceğiz”

Basın mensupları ile bir araya gelen Gider, “Basının ne kadar önemli ve büyük bir sektör olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sayı ne kadar artarsa halkın doğru haber alma özgürlüğü de artacaktır. Basının nitelikli ve çok olmasından övünmeliyiz. Çanakkale bu açıdan diğer birçok ilden daha önde olduğunu görüyoruz. Umuyorum ki halkın doğru haber alma özgürlüğünde özveriyle çalışmalarınıza devam edeceğinize inanıyorum” dedi.

Gazetecilerle buluşmadığımız alan kalmadı. Vekil olarak konuştuk, genel sekreter olarak konuştuk, şu anda da belediye başkan adayı olarak sizlerin karşısındayız. Görevlerimizin tamamında da Çanakkale’ye hizmet için buluştuk. İnşallah bundan sonraki çalışmalarda da sizlerle birlikte devam edeceğiz. Basının ne kadar büyük bir sektör olduğunu sabah gördük. Bunlar eminim küçümsenemeyecek bir ölçek. Bu sayı ne kadar artarsa halkın doğru haber alma özgürlüğü de o kadar artacak demektir. Bir yerde tekel oluştuğu zaman orada kısıtlılık vardır. Bu akil bir insanın isteyeceği bir durum değildir. Dolayısıyla bunun çokluğundan yerilmek değil, erinmek gerektiğini düşünüyorum. Çanakkale’nin bu anlamda diğer taşra illerine göre çok ileri komutta olduğunu ben biliyorum. Umuyorum ki genç arkadaşlarımız da tecrübeli arkadaşlarımızın izinde halkımızın haber alma özgürlüğünü ve halkımızın doğru haber alma özgürlüğünü sağlayacağınızı biliyorum. Bu vesileyle tekrar gazeteciler gününüzü kutluyorum” dedi.

“Çalıştay Şart”

Çanakkale yerel basının sorunlarının çözümü için çalıştay yapılması gerektiğini belirten Belediye Başkan adayı Ayhan Gider, “Çanakkale yerel basının sorunları olduğunun farkındayız. Bu sorunları çözebilmek için 3-4 gün sürecek bir çalıştay düzenleyerek neler yapılmalı konusunda görüşmemiz gerekiyor. Çünkü basının sorunlarını en iyi bu sektörün temsilcileri olarak sizler biliyorsunuz. Bu sorunların çözümü için hep birlikte oturup konuşmalıyız” dedi.

‘Seçileceğime inanmasam neden aday olayım ki’

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Çanakkale Belediye Başkanı Ayhan Gider, “Seçimleri kazanabileceğinize inanıyor musunuz” şeklindeki soruya; “Bugüne kadar karşınızda birçok sıfatla bulundum. İl Özel İdare Genel sekreteri, milletvekili ve nihayetinde belediye başkan adayı olarak. 1 Nisan 2019 tarihinde de belediye başkan sıfatı ile sizlerle buluşacağımıza inanıyorum. Seçileceğime inanmasam neden aday olayım ki” diyerek cevap verdi.

“Nisan’dan sonrada bir araya gelmeye devam edeceğiz”

Bir diğer basın mensubunun, “Bugün bütün gazeteci arkadaşlarımız burada. Mevlana gibi herkesi toplamışsınız. Bu çok önemli bir başarı. Aynısını mevcut belediye başkanı yapmıyor. Geçtiğimiz gün düzenlediği toplantıya ayrımcılık yaptı ve kimseyi birçok gazeteciyi de çağırmadı” sözlerini de yanıtlayan Gider, “Nisandan sonra da biz hep birlikte toplanmaya devam edeceğiz. Bizim yapımızı biliyorsunuz. Bunu çok detaylı açıklamama gerek yok. Kamuda bulunduğunuz görevler sizin kişilik olarak düşündüklerinizden farklıdır. Benim Ayhan Gider olarak sevdiğim ya da sevmediğim insanlar olabilir. Ancak genel sekreter olarak, vekil olarak ya da belediye başkanı olarak sevmediğim insanlar sadece görevleriyle sınırlı olabilir. O zamandan beri beni tanıyan, takip eden insanlar şahitlik edecektir. Ben sevmediğim insanın da haklı davasında yanında olurum. En yakın dostumun dahi cezai işlemi olduğunda bundan da tereddüt etmem. Dolayısıyla benim yapım bu. Karakterim bu. Bunu bugün, yarın, dün olarak sınıflamanın anlamı yok. Belki de bu seçimde en rahat olduğum konu bu. Çünkü kendimi şöyleyim böyleyim diye anlatmaya hacet yok. Daha önceki dönemlerde yaşadıklarımız ortada” ifadelerini kullandı.

“En büyük sorun trafik sıkışıklığı’

“Bir Belediye Başkanı adayı olarak Çanakkale’nin sizce en büyük sorunu nedir” sorusuna ise Ayhan Gider, “Çanakkale’nin en büyük sorunu sıkışıklıktır. 130 bin nüfuslu bir ilde trafik sıkışmaz arkadaşlar. Burası metropol değil. Burası yeni yeni büyüyen, 130 bin nüfuslu İstanbul’un bir sokağı gibi düşünün. Burada trafik sıkışmaz, sıkışamaz. Böyle bir özgürlüğü olamaz. Birilerinin bu trafiği sıkıştırıyor olması gerekir. Otopark sorununu çözmeyerek, toplu ulaşım sorununu çözmeyerek, parsel artıklarına bile katlar vererek bu sorunu artırıyor olması gerekir ki; biz bu sorunu yaşayabilelim. Çanakkale’de 31 Mart seçimlerinde Çanakkale halkına en büyük iddiamız Çanakkale’yi rahatlatacağımızdır. Biz Çanakkale’yi yürüyerek, bisikletle gezilebilir bir şehir haline getireceğiz. Bunun dışındaki sorunlar zaten çözülür ama önce insanları burada rahat yaşatabilmemiz lazım” diyerek cevap verdi.

‘Çanakkale’nin gelişim akslarını belirleyeceğiz’

Seçimi kazanması halinde Çanakkale’nin gelişim aksları için hemen bir çalışma başlatacağını söyleyen Ayhan Gider, “Mevcut yerleşim yerinde, mevcudun üzerinde bir santim dahi imar artışı vermeyeceğiz. Bunu çok net bir şekilde ifade edebilirim, bu benim halka taahhüdümdür. İntepe’den Özbek ovasına kadar bir alanda geniş bant sınırımız var. Belediyeyi aldığımız gibi çok acele bir şekilde imar planlarını genişleteceğiz ve nüfus 200 bin olduğu zaman hangi bölgede yapılaşma başlayacak, 400 bin olduğu zaman nerede yapılaşma başlayacak bunların hepsini şimdiden belirleyeceğiz. Bunun faydası ne olacak? Yarın bir arazi sahibi belediye başkanı bende olsam başkası da olsa bizim önümüzden geçmek zorunda kalmayacaklar. Devletler, belediyeler böyle idare edilebilirse adildir, böyle idare edilebilirse verimlidir. Gelişme aksını seçildiğimiz gibi bu şekilde çalışma hazırlayarak kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

 

About Post Author