18 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Hedefimiz Bir Önceki Olimpiyatın Üzerine Çıkmak

TAF Başkanı Faik Çintimar: Hedefimiz Bir Önceki Olimpiyatın Üzerine Çıkmak

Tahsin KEMER / ANKARA – BHA

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Faik Çintimar, 2024 Paris Olimpiyat Oyunları’na kota alan ve almasını bekledikleri sporcular, son dönemde alınan başarılar ve olimpiyat hazırlıkları ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Son 10 yılda aldıkları başarıları anlatan Faik Çintimar, “Son 10 yılda Avrupa, Dünya, Olimpiyat, İslam oyunları gibi majör yarışmalarda kazandığımız madalya daha önceki Cumhuriyet dönemimize göre kat kat fazla, gençler kategorisinde aldığımız 1 altın madalya varken, son 3 yılda 4 altın, 5 gümüş madalya kazandık. 2021’de 14 majör madalya kazanırken, 2022’de 212 ülkenin yarıştığı Dünya Gençler Şampiyonası’nda 1 altın, 2 gümüş ve 1 bronz madalya ile takım olarak 6’ncı bitirdik. 2023’de Dünya Üniversite Oyunları ivmesiyle daha da yukarılara çıktık. 8 altın, 7 gümüş, 3 bronz madalya kazanarak, Çin’in ardından ikinci sırada bitirdik. Bu yılı 30 madalyayla devam ettiriyoruz. Tekerlekli sandalye de de yine 2 kota almış durumdayız” dedi.

“Hedefimiz Bir Önceki Olimpiyatın Çok Çok Üzerine Çıkabilmek”

Hedeflerinin 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda elde ettikleri başarıların üzerine çıkmak olduğunu ifade eden Çintimar, “Olimpiyat tarihimizde 3 madalyamız var. Bu atletizm için bir eksiktir. Bu 3 madalya, birisi Ruhi Sarıalp, birisi Eşref Apak birisi de Yasmani Copello ile aldığımız madalyalar. Bir önceki olimpiyatta, biz madalya alamadık, 4’üncülüğümüzün, 6’ncılığımızın, 7’nciliğimizin olduğu bir olimpiyattı. Puan olarak bugüne kadarki en yüksek puana sahip olduğumuz olimpiyattı ve takım olarak 32’nci tamamladık. Hedefimiz bir önceki olimpiyatın çok çok üzerine çıkabilmek. Hem puan olarak hem derece olarak hem de madalya olarak üzerinde olabilmek” diye konuştu.

“Olimpik Kadrodaki Sporculardan Biri ‘mix test’ Bile Alsa Olimpik Kadrodan Çıkarıyoruz”

Dünyada doping ile mücadele de en başarılı Federasyon olduklarını aktaran Faik Çintimar şunları söyledi:

“Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ve WADA ile biz bu çalışmalara bugüne kadar devam ettik ve devam edeceğiz. Bununla ilgili aldığımız kararlarda olimpik kadrodaki sporculardan biri ‘mix test’ bile alsa olimpik kadrodan çıkarıyoruz. Çünkü Türkiye’de Cumhurbaşkanımız da bakanlarımız da kulüplerimiz de biz de bunu istemiyoruz. O zaman münferit olarak yapan cezasını çeker ve bugüne kadar da yapan hiç kimse bir gün bile beklemeden sizlere bilgi olarak sunuldu.”