14 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

” HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR, ORGAN BAĞIŞI BİR NEVİ MİRASTIR”

Her yıl 3-9 Kasım  tarihleri arasında kutlanan “Organ ve Doku Bağışı Haftası” dolayısıyla Organ bağışı bilincinin geliştirilmesi ve halkın bağışa teşvik edilmesi amacıyla Çanakkale Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanesi girişine stant kurularak vatandaşlar bilgilendirilerek teni bağışlar kayıt altına alındı.

Organ Nakil Koordinatörleri Uz. Dr. Azem Ülkü, Emine Karakaya,Yeliz Baykala ve Gönül Pınarcıoğlu tarafından organize edilen standa hastane yöneticileri de katılarak destek verdiler.

Op. Dr. Ufuk Tali burada yaptığı açıklamada “Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlarımız he zaman organ bağış birimimize başvurabilirler ve detaylı bilgi alabilirler” dedi.

Çanakkale il Koordinatörü Uz. Dr. Azem Ülkü ise yaptığı açıklamada, “Bizim ya da en sevdiklerimizden birinin organ nakline ihtiyacı olursa ne yaparız? Onları yaşatmak için nelerden vazgeçebileceğimizi bir düşünün! Bir gün daha bizimle kalması için neleri feda edebileceğimizi? Sadece bunları düşünürken bile önemini kavrayabiliriz aslında bağışın. Şunu da belirtmek isterim ki hiçbir zaman bağış kartı tek başına yeterli değildir. Ailenizin ya da yakınlarınızın rızası olmadan organlarınız alınamaz. Bu sebeple bağış yaptığınız andan itibaren bu kararınızı ailenizle paylaşmanız gerekmektedir, organ bağışı bir nevi mirastır” diyerek haftanın önemini vurguladı.

Öte yandan haftanın önemine dikkat çekmek amacıyla Çanakkale belediye meclis üyeleri ve Ak Parti İlçe Yönetimi toplu organ bağışında bulundular.