20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Hilvan’da Bağ Bozumu ve Şire Festivali

Hilvan’da Bağ Bozumu ve Şire Festivali

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi, Hilvan Belediyesi ve Hilvan yerel Eylem Gurubu Koordinatörlüğünde düzenlenen festivale çok sayıda davetli katıldı.

Hilvan’ın kırsal Ovacık Mahallesi’nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen festivale, Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynep Abidin Beyazgül, Kaymakam Musa Aydoğan, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Düzenlenen festivalde Ovacıklı köylüler tarafından üzüm suyundan elde edilen şıra kaynatılıp pekmez, çekçek, pestil ve sucuk için hazırlandı. Kazanlarda kaynatılan şıraların başına davetlilerle birlikte geçip şırayı karıştıran Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık bereketli olmasını dileyerek şu ifadelere yer verdi; ‘Hilvan Belediyesi ve Hilvan Yerel Eylem Gurubu Koordinesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Ovacık Bağ Bozumu ve Şire Festivali’ne hoş geldiniz. Yüzyıllardan bu yana üzerinde yaşadığı bereketli topraklarla yoğrulup bütünleşerek toprakla dost olan kıymetli Ovacıklı çiftçilerimizin sürdürdüğü bağ bozumu geleneği, kutsanmaya değer büyük bir emek ve gayretin eseridir. Yediden yetmişe bıkıp usanmadan geleneklerini sürdüren ve bölgenin en iyi, en güzel yemişlerini bizlerle buluşturan değerli Ovacıklı hemşerilerimizi buradan selamlıyor ve tebrik ediyorum. Sonbaharın en tatlı telaşı olan Bağ Bozumu ve Şire Festivali hayırlı ve uğurlu olsun. Emeği geçen herkese ellerine sağlık diyor ve şükranlarımı sunuyorum’ dedi.

Ovacıklıların daha önce hazırladığı sergi alanı gezildikten sonra, festival Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi’nin Kültür Sanat etkinlikleri başladı. Program alanda düzenlenen müzik dinletisinin ardından Hilvan ilçe merkezinde akşam çeşitli sanatçıların katıldığı halk konseri ile devam etti.