7 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İŞKUR’un Aktif İşgücü Programlarından olan İşbaşı Eğitim Programları, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Çanakkale’de faaliyet gösteren firmaların işbirliğinde 2021’e de hızlı bir giriş yaptı. Çanakkale İŞKUR İl Müdürlüğü koordinasyonunda yeni yılda 85 programda 202 katılımcı eğitim programlarına başladı. 

Hem işverenler hem de iş arayanlar için önemli bir çalışma imkânı sunan İşbaşı Eğitim Programından aktif olarak yararlanılmasının istihdam ve üretim için büyük önem taşıdığını dile getiren Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz, geçen yıldan devam eden programlarla birlikte aktif program sayılarının 218’e ulaştığını, katılımcıların ise toplamda 654 kişi olduğunu belirtti. Yavuz; katılımcılarıniş kazası, meslek hastalığı ve genel sağlık sigorta primleri ile birlikte, katılımcılara ödenen günlük kursiyer giderlerinin de İŞKUR tarafından karşılandığını açıkladı.

İşbaşı eğitim programları; İŞKUR’a kayıtlı işsizlerin mesleki deneyim ve tecrübe edinmeleri, teorik eğitimini aldıkları mesleklerde uygulamayı görmeleri ve çalışma ortamına uyumunun sağlanması amacıyla düzenleniyor.

İşbaşı Eğitim Programlarından yararlanma şartlarında; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak, 15 yaşını tamamlamış olmak, işverenin birinci veya ikinci dereceden kan hısmı veya eşi olmamak, emekli olmamak, programın başlama tarihinden önceki üç aylık dönemde programa başvuru yapan işverenin çalışanı olmamak, program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigorta kollarına ait primi yatırılmamış olmak, iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmış olmak bulunuyor.