23 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

İstanbul’da Sel: 2 Kişi Hayatını Kaybetti

İstanbul’da Sel: 2 Kişi Hayatını Kaybetti

İstanbul’da Küçükçekmece, Arnavutköy ve Başakşehir ilçelerinde etkili olan kuvvetli yağış sele dönüştü. Arnavutköy’de birçok ev ve işyeri su altında kaldı, ihbar üzere olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi.

2 Kişi Hayatını Kaybetti, 5 Kişi Yaralandı

İstanbul Valiliği, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Başakşehir ve Küçükçekmece’de sel nedeniyle 2 kişinin hayatını kaybettiğini birdirdi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya ise, konuyla ilgili gazetecilere açıklama yaptı. Yerlikaya, Başakşehir ve Küçükçekmece’de 2 kişinin hayatını kaybettiğini belirtirken, 5 kişinin yaralandığını açıkladı.

Bakan Yerlikaya açıklamasında, “Akşam saat 21.00 sıralarında Arnavutköy, Başakşehir, Sultangazi, Küçükçemece ve Eyüpsultan’ın bir kısmında metrekareye 125 kilogram yağmur yağdı. Bu kısa zamanda bu kadar büyük miktarda yağmur, maalesef derelerin de taşması sonucunda iş yerleri ve evlerin bodrumlarında su baskınlarına sebep oldu.

Biri yabancı uyruklu olmak üzere Başakşehir ve Küçükçekmece’de iki kişi hayatını kaybetti. Biz başsağlığı diliyoruz. 5 yaralımız var. Az önce son durumlarını sorduk. Hayati tehlikelerinin olmadığını 3’ünün taburcu olduğunu, diğerlerinin yatarak tedavi olduğunu söylediler.

Arnavutköy ilçemizde belediye başkanımız 291 konutun su baskınından etkilendiği şu ana kadar yüzde 70’ini tahliye ettiklerini söyledi. Başakşehir’de belediye başkanımız ile görüştük. 650 iş yeri ve 131 evin su baskınından etkilendiğini söyledik. Küçükçekmece’de 98 konut ve 10 iş yerinin, Sultangazi 10 konut, Eyüpsultan’da ise 30 konutun su basmasından olumuz etkilendiği söylendi.

Sabah valiliğimizi koordinasyonuda zarar tespiti çalışmalarına başlanacak. Şu an için 112’ye gelen tüm çağrıların her birini cevaplandırıyoruz. Kalacak yerle ilgili bir müracaat şu ana kadar olmadı.İstanbullu hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum.” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu’ndan Açıklama

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, konuyla ilgili AKOM’da yaptığı açıklamada, şehrin kuzey bölümünde etkili olan sağanak yağışın yaklaşık 2,5-3 saatte 130 kiloya ulaştığını belirterek, bir kısım ana arterlerde ve köprü geçişlerinde göllenmelerde hızlı bir şekilde suyun tahliyesinin gerçekleştiğini aktardı.

Ayamama Deresi çok yüksek oranda kabarmış olsa da suyun doğal akışında aktığını söyleyen İmamoğlu, Kayaşehir Metro İstasyonu’nun göllenme ve sel suları yaşanması nedeniyle kapatıldığını açıkladı.

UKOM 1920 İhbara Müdahale Etti

UKOM,  Boğaz çevresi ve Avrupa Yakası’nda etkili olan sağanak sonucu metrekareye Arnavutköy’de 128, Beykoz’da 37, Sarıyer’de 28, Çatalca’da 21, Silivri 15 kilogram yağış düştüğüni, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) 2 bin 315 personel, 1167 araç ve iş makinesiyle il genelinden alınan toplam 1920 ihbara müdahale ettiğini bildirdi.

UKOM yaptığı açıklamada, Başakşehir Sular Vadisi’nde selde sürüklenen 1 kadın ile Küçükçekmece Atatürk Mahallesi Engin Sokak’ta bodrum kattan su baskını sonrası yabancı uyruklu bir kişinin hayatını kaybettiği aktardı .