21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KARABİGA’YA ÇEVRECİ ENERJİ YATIRIMI

AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan, Karabiga’da açılışı gerçekleştirilen Biyogaz Santrali hakkında açıklamalarda bulundu.

Pandemiden dolayı yapılan açılışları toplu yapmaya gayret gösterdiklerini belirten Turan: “Gazi Meclis’in kapanmasının ardından, memleketimiz, gözümüzün nuru Çanakkale’mizde, güzide ilçe ve beldelerimizde çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Tarih, deniz ve doğanın buluştuğu Karabiga’mızda Biyogaz Santrali’nin açılışını gerçekleştirdik. Karabiga Belediyesi’ne ait taşınmaz üzerinde, hayvansal ve diğer organik atıkların bertaraf edilerek enerji üretimi amaçlı irtifak hakkı verilmek suretiyle 9 MWe EPDK lisansına sahip tesis çok önemli bir yatırım.

Bu biyogaz tesisinde hayvansal ve bitkisel atıkların elektrik enerjisi ve organik gübreye dönüştürülerek milli ekonomiye katma değer sağlanması ile atığın zararlı çevresel etkilerinin ortadan kaldırılması amaçlanıyor. Ayrıca Biyogaz tesisine ek olarak ilerleyen zamanda atık ısı enerjisinin değerlendirilmesi için sera kurulması planlanmakta. Bu ek tesisler de tamamlandığında 100 kişiye istihdam sağlaması bu projenin önemini kat ve kat artırıyor.

Hem istihdama hem çevreye hem ekonomiye katkısı olacak bu projenin hayata geçirilmesini sağlayan Belediye Başkanımız Ahmet Elbi’ye, ASKOÇ’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

About Post Author