21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

KOOP-DES PROJE DESTEKLERİ KADIN KOOPERATİFLERİNE TANITILDI

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü koordinasyonunda Çanakkale İl Ticaret Müdürlüğünde görevli Uzman Mustafa Yıldırım tarafından ilgili kooperatif ve İŞKUR yetkililerinin katılımlarıyla Kooperatiflerin Desteklenmesi Projesi tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantıya Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz, İş ve Meslek Danışmanları Ayşegül Üstün Şanlı, M. Tolga Ayyıldız, Ayşegül Üstün Şanlı, eğitici Mustafa Yıldırım, S.S Çanakkale Girişimci Kadınlar Üretim ve Merkez Pazarlama Kooperatifi, S.S Üreten Eller Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi, S.S Sanatçı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Merkez Kooperatifi yetkilileri katılım gösterdiler. Toplantı katılımcıları Uzman Mustafa Yıldırım’ın sunumuyla projenin başvuru amacını, destek başlıklarını, kapsamını ve şartlarını ayrıntılı bir şekilde öğrenme imkânı elde ettiler.

Verilen desteklerle kooperatif ve üst kuruluşlarının üretim ve istihdama katkısı olacak yatırım projelerinin desteklenmesi, faaliyetlerinde etkinlik ve verimliliğin sağlanması, teknoloji ve yeni üretim tekniklerinden yararlanmalarına katkıda bulunulması ve bireysel tasarrufların uygun kooperatif girişimcilik modelleri ile ekonomiye kazandırılması amaçlanıyor. Destek miktarlarının azami sınırının Kooperatiflerin makineekipman alımlarında 200.000TL, Hizmet alımlarında 30.000 TL, Nitelikli personel istihdamında yıllık bir personel için 30.000 TL, iki personel için toplam 60.000 TL olduğu belirtildi.

Başvuru çağrıları ile ilgili ayrıntılı bilgiye https://ticaret.gov.tr/kooperatifcilik/koop-des adresinde ulaşılabilecek. KOOP-DES kapsamında kuruluş, işleyiş ve denetimleri Ticaret Bakanlığınca gerçekleştirilen, ortaklarının çoğunluğunu kadınların oluşturduğu ve kadın emeğini değerlendirme amacı güden kooperatifler ve üst kuruluşları başvurabilecek. Son başvuru tarihinin 28 Şubat olduğu desteklerin başvuruları Ticaret İl Müdürlüklerine yapılacak. Ayrıca Programla ilgili sorular ” koopdes@ticaret.gov.tr” e-posta adresine iletilebilecek.

About Post Author