14 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan Serbest

Geçtiğimiz Cuma günü mesai bitiminde gözaltına alınana Küçükkuyu Belediye Başkanı Cengiz Balkan, savcılıktaki ifadesinin ardından sevk edildiği mahkemece adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Küçükkuyu Belediye Başkanı CHP’li Cengiz Balkan, Fen İşleri Müdürü M.E. ve Fen İşleri personeli M.Ö., Cuma günü Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) ekiplerince gözaltına alındı. “İrtikap” suçunu işledikleri öne sürülen Cengiz Balkan ile M.Ö. ve M. E.’nin emniyetteki işlemleri tamamlanarak gündüz saatlerinde sağlık kontrolünün ardından adliyeye getirildi.

 Küçükkuyu Belde Belediye Başkanı Cengiz Balkan, Fen İşleri Müdürü M.Ö. ve Fen İşleri personeli M.E., 28 saat süren gözaltı süresinin ardından savcılıktaki ifadelerinin tamamlanmasıyla adliyeye getirilerek hakim karşısına çıktılar. Başkan Balkan ve Fen İşleri Müdürü M.Ö., mahkemece adli kontrol şartı ile serbest bırakılırken, memur olan M.E’nin işlemlerinin devam edildiği öğrenildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Başkan Cengiz Balkan’ı adliye çıkışında partililer ve çok sayıda vatandaş alkışlar  eşliğinde sevinçle karşıladı.

Belediye Başkanı Cengiz Balkan a adliye çıkışında eşi ve oğlu da yalnız bırakmadı. Balkan burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ” “Bu soğuk havada beklediğiniz için teşekkür ederim. Bir kez daha büyük bir ailenin ferdi olduğumu anladım. Beni burada yalnız bırakmayan, bekleyen, dualarını esirgemeyen, tüm dostlarıma, kardeşlerime, ağabeylerime, ablalarıma çok teşekkür ediyorum. Hepinizi çok seviyorum. İyi akşamlar diliyorum” dedi.

Duygusal anların yaşandığı anlarda Başkan Cengiz Balkan kendisini bekleyenlere sarılırken, serbest bırakılmayan personeli için tekrar adliye binasına girdi.

Serbest bırakılan Başkan Balkan daha sonra Ayvacık Belediyesine geçti. Belediye Başkanı Cengiz Balkan’ı burada CHP Milletvekili Muharrem Erkek, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bayram, ilçe ve belde belediye başkanları, il ve içe başkanları ile partililer yalnız bırakmadı.

CHP’li İl Başkanı, ilçe Başkanları ve Belediye Başkanlarıyla birlikte Ayvacık Adliyesi’nde süreci yakından takip eden CHP Hukuk İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek’te karar öncesi yaptığı açıklamada ; ” Herkesi sevgiyle saygıyla selamlıyoruz. Herkes son derece sakin, sükunetle bekliyor. Böyle de lütfen beklemeye devam edin. Bir tek şey sizinle paylaşacağım. Sayın Cengiz Balkan bu akşam Küçükkuyu’da evinde olacak. Soruşturma savcısı talebini iletti mahkemeye. Belediye başkanımız Cengiz Balkan ve bir personel ile ilgili adli kontrol istemini iletti. Hakimin takdiri o da. Verir vermez, ama evinde olacak. Bir tutuklama talebi yok. Bir personel ile ilgili bir tutuklama talebi var. Onun da kararını hakim verecek. Kararı bekliyoruz. Yine sükunetle bekleyelim. Biz zaten bazı şeyleri biliyoruz. Cengiz Balkan bugün ailesiyle birlikte evinde olacak. Kararı bekliyoruz. Adalet er geç tecelli eder. Kimse endişe etmesin” ifadelerini kullanmıştı.

 

Adalet yerini buldu!

CHP Küçükkuyu Belede Başkanlığınca yapılan “Adalet Yerini Buldu” başlıklı açıklamada ise ;

“Son günlerde ‘siyaseten’ gücü yetmeyenler tarafından hedef gösterilen ve şaibeli bir ismin bir yıl önceki şikayeti ile gözaltına alınan Belediye başkanımız sayın Cengiz BALKAN ve imar müdürümüz sayın Musa ÖREN serbest bırakıldı. Sayın başkanımıza, ailesine, parti örgütlerimize ve tüm partili kamuoyumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Ülkemizin içinde bulunduğu durumu gizleme, gündemi değiştirme taktiği olan bu suçlamamalar, başarısız siyasi bir hamle olarak kalmaya mahkumdur. Ortaya atılan iddiaları yüce Türk yargısı araştıracak ve sonuçlandıracaktır.Hukuksuz bir şekilde tutuklanan fen isleri çalışanımız M.E. için gerekli tüm itirazlar yapılacak olup sürecin takipcisi olacağız.

Bu süreçte yanımızda dimdik duran Chp genel başkan yardımcımız sn.Muharrem ERKEK e, İl başkanımız sn.Metin Ümit URAL a, İl ilçe ve belde yönetim kurulu üyelerine ,İl İlçe ve belde belediye başkanı ve belediye meclis üyelerimize,İl genel meclis üyelerimize teşekkür ederiz.  Bu itibar suikastları bize sökmez! ” denildi.

 

NE OLMUŞTU?

Küçükkuyu’da yaşayan Kamuran T’nin Temmuz 2021’de alınan ifadesinde, yapı ruhsatı çıkartma işlemi sırasında Balkan’ın bilgisi dahilinde Metin E’nin kendisinden usulsüz olarak 15 bin lira aldığını söylemesi üzerine başlatılan soruşturma kapsamında cuma günü operasyon başlatılmıştı.

Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Ayvacık Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma doğrultusunda, Balkan ile diğer 2 şüpheli, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekiplerince Cuma günü mesai bitimine dakikalar kala gözaltına  alınmıştı.