21 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

20-27 Aralık Mehmet Akif ERSOY’u Anma Haftası çerçevesinde Ezine’de “Milletin Sesi Akif” Programı gerçekleştirildi.

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi Çok Amaçlı Salonu’nda yapılan programa Ezine Kaymakam Vekili Bayramiç Kaymakamı Alper Taş, 3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanı Evren Hızlı, İlçe Jandarma Komutanı Gürkan Irak, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri İsmail Tilgen ve İbrahim Kır ile çok sayıda protokol üyesi katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Mehmet Akif Ersoy’un hayatının anlatıldığı belgeselin ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Öğretmen Esra Akdeğirmen tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

İmam Hatip Lisesi 10. Sınıf öğrencisi Ünzile Esma Kahraman ve Cevatpaşa Ortaokulu 8. sınıf öğrencilerinden Baran Kırbaş ve Melek Nur Koç’un okudukları şiirlerin sonrasında programın sunumunu yapan Türkçe Öğretmeni Hiranur Aydın Arku, Şair Akif’in ölümsüz eseri “Çanakkale Şehitlerine” şiirini okudu.

Program İstiklal Marşı Oratoryosu sunumu ile son buldu.

Bağımsızlık Mücadelemizin timsali olan İstiklal Marşı’mızın Şairi Mehmet Akif Ersoy’un 20 Aralık doğum günü, 27 Aralık ise ebediyete intikal tarihi olmasından dolayı her iki günü de kapsayacak bir hafta boyunca ‘Vatan Şairi’ nin anılması hedeflenerek; İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlıklarının 2019’da müştereken çıkardıkları yönetmelikle 20-27 Aralık, “Mehmet Akif Ersoy’u Anma Haftası” ilan edilmiştir.