19 Nisan 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

OVP, Türkiye’nin Ekonomik Geleceğini Şekillendiriyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye’nin iş, ticaret ve yatırım yapmak isteyen uluslararası iş dünyası kuruluşlarında artan bir ilgi gördüğünü ve doğrudan yatırımlarda önemli bir artış beklediklerini belirtti.

featured

Bakan Bolat: OVP, Türkiye’nin Ekonomik Geleceğini Şekillendiriyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, New York’ta düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 78’inci Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a eşlik etti, ABD’deki temasları hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bolat, her yıl Eylül ayında gerçekleştirilen BM Genel Kurulu gibi zirvelerin, devlet başkanları ve ilgili bakanların görüşmelerine olanak sağladığını vurgulayarak, bu tür toplantıların Türkiye ile ABD arasındaki ekonomik, ticari ve yatırım ilişkilerini geliştirmek için önemli bir fırsat sunduğunu ifade etti.

Ekonomi yönetiminin bakanları olarak, muhataplarıyla görüşmeler yaptıklarını ve önemli yatırım toplantılarına katıldıklarını belirten Bolat, ABD Ticaret Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen toplantıda Türkiye’de doğrudan yatırım yapan büyük Amerikan şirketlerinin temsilcileriyle görüşmeler gerçekleştirdiklerini aktardı. Bu toplantıda, yeni yatırım planları gibi konuların ele alındığını belirtti.

Ayrıca, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-ABD İş Konseyi (TAİK) organizasyonuyla Goldman Sachs’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen 13. Türkiye Yatırım Konferansı’na katıldıklarını ve burada Türkiye ekonomisi, dış ticaret, yatırımlar ve Türk-Amerikan ilişkilerinin ekonomi, ticaret ve yatırım boyutlarını ele aldıklarını ifade etti. Türkiye’nin gelecekte büyük bir fon ve kaynak akışı beklediğini ve doğrudan yatırımlarda büyük bir artış beklediklerini belirtti.

Bolat, dünya ekonomisinin 2023’te durgun bir seyir izlediği bir dönemde bile Türkiye ekonomisinin ve dış ticaretinin uluslararası arenada olumlu bir gelişme göstereceğini belirtti.

Son olarak, Orta Vadeli Program’ın (OVP) Türkiye’nin ekonomi politikasında önemli bir dönüm noktası olduğunu ve hükümetin yol haritasını temsil ettiğini vurgulayan Bolat, OVP’nin uluslararası piyasalar ve yurt içindeki reel sektör için büyük bir öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi.

Bakan Bolat: OVP, Türkiye’nin Ekonomik Geleceğini Şekillendiriyor

About Post Author