13 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Özgür Ceylan: 1915 Çanakkale Köprüsü Bağlantı Yolları Çiftçinin Suyunu Kesti. Yol İnşaatları Sulama Kanallarını Tahrip Ediyor

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan 1915 Çanakkale Köprüsü bağlantı yollarının yapımı sırasında çok sayıda sulama kanalının tahrip olması nedeniyle üreticinin susuz kaldığını belirterek, “Üreticinin emeğinin zayi olmaması ve verim kaybının minimize edilmesi için yetkililerin derhâl harekete geçmesi gerekiyor” dedi.

Özgür Ceylan 1915 Çanakkale Köprüsü bağlantı yollarının yapımı sırasında sulama kanallarına verilen zararı ve üretici üzerindeki etkilerini Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamadagündeme getirdi. Özgür Ceylan, yaptığı açıklamada Çanakkale’nin tarih ve turizm kenti olduğu kadar aynı zamanda önemli de bir tarım kenti olduğunu belirtirken, “1915 Çanakkale Köprüsü’nün bağlantı yol yapım çalışmaları sırasında Lâpseki ilçemizin birçok köyüne sulama suyu sağlayan kanalların tahrip edilmesinden ötürü bölgemizde tarımsal faaliyette bulunan çiftçilerimiz son günlerde ciddi sıkıntı yaşamaktadırlar” diye konuştu. Yaşanan sorunun Lâpseki’ninneredeyse yüzde 90’ını etkilediğini belirten Özgür Ceylan“Merkez, Yeniceköy, İlyasköy, Kocaveli Köyü ve Subaşı Köyü gibi özellikle ihracata dönük kiraz, şeftali ve domates üretimi yapan çiftçilerimizi zor durumda bırakmıştır” dedi. Üreticinin emeğinin zayi olmaması ve verim kaybının minimize edilmesi için yetkililerin derhâl harekete geçmesi gerektiğini belirten Özgür Ceylan, “Üreticilerimizin sulama suyuna en çok ihtiyaç duydukları bu dönemde Haziran ayı sonuna kadar üreticinin ürünlerini sulayabilmesi sağlanmalıdır. Çiftçilerimizin çığlığını yetkililerin duymasını ve hızla harekete geçmelerini bekliyoruz” diye konuştu.