19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan Ayvacık’ta 2017 yılında meydana gelen deprem sonrası, hak sahibi depremzedelerin bir kısmına hâlâ konutlarının teslim edilmediğini ifade ederken, “İmar planında yer almasına ve aradan geçen 4 yıla rağmen ilkokul, anaokulu konteynerde, cami inşasına başlanmamış sağlık ocağı hiç yok” diye konuştu.

 

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada 2017 yılında Çanakkale Ayvacık ilçesinde meydana gelen depremleri hatırlattı. Özgür Ceylandepremin özellikle kırsal kesimde etkili olduğunu belirterek,“Çanakkale AFAD ekipleri depremin olduğu tarihte bölgede otuz altı yerleşim yerinde toplam bin yetmiş bir konut, yüz otuz dört ahır ve on iş yerinin yıkık ve ağır hasarlı olduğunu tespit etmişti” dedi. Özgür Ceylan Ayvacık ilçesinin güney batısında bulunan ve depremde sağlık ocağı, ilkokul ve anaokulu ağır hasar gören ve kullanılamaz hale gelen Yukarıköy’ün nüfusunun 1985 yılından bu yana sürekli artış gösterdiğini kaydederek,“Evleri yıkılan depremzedeler için yapılacağı ifade edilen konutların bir kısmı hak sahiplerine teslim edildi, bir kısmı ise henüz teslim edilemedi” diye konuştu.

 

Konteynerlerde çıkan yangınlarda Tabaklar ve Beştaş köylerinde iki yurttaşımızın vefat ettiğini kaydeden Özgür Ceylan, “Yukarıköyimar planında yer almasına rağmen aradan geçen dört yıla rağmen hâlâ ilkokul, anaokulu, sağlık ocağı ve cami inşasına başlanamamıştır. Çevre köylerdeki çocuklar da burada hâlâ konteyner okulda eğitim görüyor” dedi. Deprem zedelerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesi gerektiğini belirten Özgür Ceylan, “Eksik bırakılan sosyal donatılar ne zaman tamamlanacaktır?” diye sordu.

About Post Author