27 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP Çanakkale Milletvekili Özgür Ceylan, TMO Biga Ajansının özelleştirileceği yönündeki iddiaların dahi bölge üreticisinin motivasyonunu düşürmeye yettiğini belirterek, “Gelin, TMO’yu ilk kurulduğundaki gibi “Çiftçinin kara gün dostu” olarak hatırlatacak politikalar geliştirin” diye konuştu.

Özgür Ceylan, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı açıklamada, TMO’nun Çanakkale Biga’da bulunan şubesinin özelleştirileceği yönündeki iddiaları gündeme getirdi. Özgür Ceylan, Biga’nınhayvancılığın yanı sıra arpa, buğday, çeltik, mısır, kanola, fasulye, ayçiçeği ve yem bitkilerinin yaygın olarak üretildiği bir bölge olduğunun altını çizerek, tarımsal ürün ticaretinde son dönemde lisanslı depoculuğun yaygınlaşmaya başladığını söyledi. Özgür Ceylan, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin bir süre önce“Hedefimiz, lisanslı depoculuk sisteminin ülke genelinde yaygınlaşmasıyla birlikte, TMO’nun üreticiden yaptığı alımların tamamını lisanslı depolar üzerinden, ELÜS yoluyla gerçekleştirmek” şeklinde açıklama yaptığını belirterek, “Lisanslı depoculuk şirketlerinin girdiği bölgelerde TMO şubeleri, iktidarın siyasal tercihleri doğrultusunda işlevsiz hâle getirilmektedir” iddiasında bulundu.

 

Lisanslı Depo İşleten Çiftçi Var Mı?

 

CHP Milletvekili Özgür Ceylan, lisanslı depo sahipleri ve işletenleriningenellikle tüccar ve sanayici olduğunu belirterek, “Çiftçilerin, çiftçi örgütlerinin kurduğu veya işlettiği bir lisanslı depo olduğunu sanmıyorum. Lisanslı depo işleten çiftçi var mı?” diye sordu. TMO Biga Ajansının özelleştirileceği yönündeki iddiaları da gündeme getiren Özgür Ceylan, “Bu yöndeki iddialar dahi bölge üreticisinin motivasyonunu düşürmeye yetmiştir. Gelin, TMO’yu ilk kurulduğundaki gibi “çiftçinin kara gün dostu” olarak hatırlatacak politikalar geliştirin” dedi.