17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’ye bağlı Geyikli Beldesinde bu yıl birincisi düzenlenen geleneksel “Deve Güreşİ Festivali” pehlivan develerin kıyasıya mücadelesine sahne oldu.

Bu yıl birincisi düzenlenen ve Orta Hakemliğini Ethem Timur Cirit ve Anıl Kahrıman’ın yaptığı deve güreşlerine ilçe genelinden ve ilçe ve il dışından binlerce güreş sever katıldı.

Ezine Kaymakamı Hacı Aslan Uzan ve Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu himayesinde, Güreş ağalığını Aydan Gömügen Tuncay’ın yaptığı, Ali Kahraman ve Anıl Kahraman’ın destekleriyle, Ezine, Çanakkale merkez ve ilçeleri ile Ege’nin birçok çeşitli bölgesinden 150 devenin katılımıyla gerçekleşen güreşlere Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Özel İdare Genel Sekreteri Abdullah Köklü, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Ayvacık Belediye Başkanı Mesut Bakkal, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, AK Parti İl Başkanı Naim Makas ve İl Yöneticileri, AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, AK Parti Geyikli Belde Başkanı Mustafa Kırveli, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu başkan ve yöneticileri ile binlerce güreş sever izledi.

Gerçekleşen Valilik, Kaymakamlık, Ezine Belediye Başkanlığı, Jandarma Komutanlığı, Geyikli Güreş Ağalığı ve Geyikli Belediye Başkanlığı kupa güreşlerinde deve sahiplerine kupaları protokol üyeleri tarafından takdim edildi.

Güreşlerde bir konuşma yapan Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, hava muhalefeti dolayısıyla bir gün öne alınan güreşlere katılımın çokluğundan dolayı mutluluk duyduğuna dikkat çekerek güreşleri izleyemeye gelen tüm güreş severlere teşekkür etti. Oruçoğlu bu yıl birincisi düzenlenen deve güreşi festivalinin bundan sonraki yıllarda devamlı büyüyerek her yıl geleneksel olarak aynı tarih aralıklarında geleneksel olarak devam ettirileceğini belirtti ve Geyikli Deve Güreşi Festivalinin artık her yıl düzenlenen deve güreşleri fikstüründeki yerini aldığını söyledi. Oruçoğlu Deve Güreşleri Festivalinin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm sponsorlara da ayrıca teşekkür etti.

Geyikli Deve Güreşleri Festivalinin bayan Güreş Hanım Ağası Aydan Gömügen Tuncay’da AA Muhabirine yaptığı açıklamada, ilk kez bir deve güreşinde güreş ağalığı yaptığını belirterek, “Bu yıl birincisi düzenlenen Geyikli Deve Güreşleri Festivalinde Güreş Ağalığı yapmaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayım. İnşallah bundan sonrada benim gibi birçok bayan arkadaşım bu deve güreşlerini devam etmesine vesile olurlar. İnşallah bu deve güreşi kültürünü de devam ettiririz. Her şey Geyikli için diyorum” dedi.