19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Boğaz’ın kilidi tarihî Kilitbahir Kalesi’nden başlayıp tamamı dünyanın en iyi korunmuş savaş meydanında gerçekleşecek olan ve temasını 1915 ruhundan alan “Uluslararası Gelibolu Maratonu” Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının ev sahipliğinde, 26 Eylül 2021 tarihinde Kilitbahir’den verilecek start ile gerçekleşecek.

RUHUNU TARİHTEN ALIYOR

Truva Savaşı’ndan 1. Dünya Savaşı’na kadar birçok mücadeleye tanıklık eden müstesna coğrafya, öncesinde olduğu gibi bugün de mücadele etmekten vazgeçmeyenlere ev sahipliği yapacak, ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimize Çanakkale ruhunu yaşatacak, spor kültürünü aşılayacak tek maraton olma özelliğini taşıyan Uluslararası Gelibolu Maratonu’nda ailelere yönelik 1915 saygı parkuru, 10 km parkuru, yarı maraton ve maraton parkuru olmak üzere 4 farklı mesafede koşulacak.

İLK VE TEK KAMPLI MARATON

Uluslararası Gelibolu Maratonu, koşuculara özel karavan ve kamp alanı ile Gelibolu’nun tarifsiz duygular ile dolu muhteşem doğasını yaşatacak tek kamplı maraton özelliğine sahiptir. Korunmuş eşsiz güzellikte doğası, ormanlık ve kısmi zeytinlik tabiatı, çok farklı trekking veya dağ bisiklet rotaları ile doğa seven koşucularımız için keyifli bir fırsat sunuyor. Tarihi Yarımada’da yer alan Kum Otel mevkiinde kurulacak kamp alanında sporcular karavan ya da çadırda konaklama şansını da yakalayacak. Kamp alanına özel etkinlik programı da oluşturuldu.

ŞİRKETLER KOŞUYOR

Spora gönül vermiş herkesi bu anlamlı coğrafyayı koşarak hissetmeye, tarihi alanları ziyaret ederek milletimizin kahramanlığını ve hiç bitmeyecek olan varoluş mücadelemizi anlamaya ve genç nesillere aktarmaya davet eden Uluslararası Gelibolu Maratonu’nda şirketlerde en az 5 kişilik takım oluşturarak 1915 metre ya da 10km parkurunda ekip halinde koşma fırsatını yakalayacaktır.

ETKİNLİK PROGRAMI

1. Gün 24 Eylül 2021 Cuma

10.00 – 19.00 kayıt evrakları ve yarış kiti dağıtımı

17 Burda AVM – Çanakkale

 

2. Gün 25 Eylül 2021 Cumartesi

10.00 – 19.00 kayıt evrakları ve yarış kiti dağıtımı

17 Burda AVM – Çanakkale

 

3. Gün 26 Eylül 2021 Pazar

09.00 Maraton ve Yarı Maraton Start – Kilitbahir

09.15 10K ve 1915 Saygı Koşusu Start – Kilitbahir

13.30 Ödül Töreni – Kilitbahir

 

 

 

 

About Post Author