27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’nin Ezine ilçesine bağlı Kemallı Köyünde girişimci kadınların kendi el işi ve yöresel ürünlerini üreterek satışa sunduğu S.S. Kemallı Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi törenle hizmete açıldı.

Törene Çanakkale Valisi İlhami Aktaş ve eşi Songül Aktaş, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Çanakkale Ticaret İl Müdürü Hakan Tuncerli, İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Bilir, AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, AK Parti Ezine İl Genel Meclis Üyesi Murat Yahya Sezgin, Ezine Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneği Başkanı Oktay Akay, Köy Muhtarı Kenan Özer, sanatçı İzzet Altınmeşe, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kemallı Köyünde daha önce ilkokul olarak kullanılan binanın onarılarak kooperarif binası olarak kullanılmaya başlamasıyla köyde yaşayan kadınlar kendilerinin ürettikleri tarhana, erişte, salça, reçel çeşitleri, kozalak şurubu ve benzeri gıda ürünleri satarak aile bütçesine katkı sağlıyorlar.

Kooperatif Başkanı Şükran Özer, törende yaptığı açıklamada yaklaşık 1,5 sene önce eşi olan Muhtar Kenan Özer’in de desteği ile köyde yaşayan kadınlarında yoğun talebi üzerine böyle bir kooperatifi kurmaya karar verdiklerini belirterek,”Bundan 4 ay öncede kooperatifimiz resmi olarak kurulmasıyla birlikte köyde yaşayan kadınlarımızla birlikte yöremizde yetişen ürünleri işleyerek tamamen doğal olarak tarhana, erişte, salça, bir çok reçel çeşitleri, kozalak şurubu gibi ürünleri üreterek satışını yapmaya başladık. Bugün açılışını yaptığımız kooperatifi binamızda bundan sonra daha güzel bir ortamda ürünlerimizi üretmeye ve çeşitlerinin arttırmaya devam edeceğiz. Bize bu yolculuğumuzda destek olan herkese çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Köy Muhtarı Kenan Özer’de törende yaptığı açılış konuşmasında, kooperatifin kuruluş sürecinde ve kooperatif binasının onarım, makine ekipman sağlanması yönünde Ticaret Bakanlığının yüzde yetmiş beş makine ekipman desteğinde bulunduğunu belirterek, “Ezine Kaymakamlığımıza, Ezine ve Geyikli Belediyelerimize, AK Parti Çanakkale Milletvekilimiz sayın Jülide İskenderoğlu’na , Ticaret Bakanlığımızın ve Çanakkale Ticaret İl Müdürümüz ve değerli personeline, önceki dönem Kaymakamımız sayın Dr. Hacı Arslan’a, Çanakkele İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, emeği geçen herkese kooperatifimizin kuruluş aşamasındaki tüm destekleri için şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

Açılış töreninin ardından Vali Aktaş, Kaymakam Kızılgüneş ve beraberindeki protokol üyeleri girişimci kadınların kendi el işi ve yöresel ürünlerini üreterek satışa sunduğu kooperatifi gezerek ürünler hakkında bilgi aldılar.

Vali Aktaş, Girişimci kadınların kendi el işi ve yöresel ürünlerini üretmeleri annelik görevlerinin dışında hayatın her alanında başarılı olabileceklerinin göstergesi olduğunu ifade ederek, emeklerinden dolayı girişimci kadınlara teşekkür ederek bol ve bereketli kazanç temennisinde bulundu.

Milletvekili Jülide İskenderoğlu ise burada yaptığı açıklamada “Biz biliyoruz ki, bizim yöremizin kadınları çok çalışkan, çok üretken. Bu üretimler de, özellikle son dönemde büyük beğeni topluyor. Bu ürünleri daha geniş kitlelerle buluşturmak, kadınlarımızın üretimini kazanca dönüştürmek için bu tür girişimleri her zaman destekliyoruz. Çanakkale’mizde Kadın Kooperatiflerimizin sayısı giderek artıyor. Tüm bu kooperatiflerimizi internet üzerinden hem tanıtım hem satış yapabilecek bir sistemle tek çatı altında toplamayı hedefliyoruz. Bu sayede, ülkemizin her yerinden, Çanakkale ürünlerimize kolaylıkla ulaşılabilecek. Hem kentimizin tanıtımı hem kadınlarımızın üretiminin kendileri için kazanca dönüşmesi adına çok önemli bir çalışma olacak” diye konuştu.