15 Nisan 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

SADİ ÇALIKOĞLU’NUN 18 MART ÇANAKKALE DENİZ ZAFERİ MESAJI

Dalyan Köyü Muhtarı, 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferinin 109. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Çalıkoğlu mesajında şunları kaydetti;

“Tarihimizdeki her savaşın ayrı bir önemi ve bizim için manevi bir değeri vardır. Fakat Çanakkale Savaşları, başlangıcı, gelişimi ve sonuçları ile dünyada mevcut başka milletler tarafından bile unutulamayan muharebe özelliği göstermiş, asırlardır sömürge altında olan ülkelerin de bağımsızlık fikrinin kuvvetlenmesine ve düşünce yapısının değişmesine büyük etki etmiştir.

Çanakkale Savaşları, sıradan bir askeri müdahale ve mücadele değil, artık Anadolu’ya da yönelmiş olan tehdidin sabır sınırlarını zorladığı yıllarda, büyük Türk milletinin gösterdiği yüksek fedakârlığın ve kahramanlığın abidesi olmuştur.

Büyük Türk milletinin bekası, huzur ve esenliği için şahadet mertebesine erişmiş tüm vatan evlatlarının saygı, şükran ve rahmet ile anıldığı bugün, aynı zamanda şahadetle kazanılmış Çanakkale Zaferinin de kutlandığı gündür.

Yüksek vatan sevgisi, millet aşkı ve bağımsızlık heyecanının zirveye ulaşarak şehitlikle taçlandırıldığı bu savaşlar ile büyük Türk Milleti, vatanın bütünlüğü ve milletin bağımsızlığı için neleri göze alabileceğini tüm dünyaya göstermiştir.

Bu duruş ve kararlılık bugün de tarihi hafızası silinmiş olanlara açık bir uyarı olmalıdır. Bu milli kararlılık ve milli duruş, büyük Türk milletinin Türkiye Cumhuriyeti ile yeniden doğuşu ile sonuçlanacak olan Kurtuluş Savaşının da kesin bir işareti olmuştur.
En az dün kadar, bugün de milletimizin bekası için ihtiyacımız olan “Çanakkale Ruhu”nun nesillere kazandırılması milli geleceğimiz açısından hayati derecede önem arz etmektedir.

Tarihe kahraman Mehmetçiğin kanlarıyla yazılmış olan Çanakkale Zaferinin 109. Yıl dönümünde başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, kahraman şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden şanlı gazilerimizi rahmet, şükran ve minnetle anıyor, Yüce Türk milletinin Çanakkale Zaferini kutluyorum.”

About Post Author