19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TOBB ORMAN ÜRÜNLERİ SEKTÖR MECLİSİ TOPLANDI

Türkiye Orman Ürünleri Meclisi;  T.C. Ticaret Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Özgür Volkan Agar, T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü Piyasa Araştırma Şube Müdürü Reşat Benli’nin katılımları ile 01 Nisan 2021 Perşembe günü video konferans yolu ile toplandı.

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odasını temsilen Sektör Meclisi Üyesi Şakir Semizoğlu ve Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Semizoğlu’nun  katıldığı toplantııya ; sektör temsilcileri  olarak  Tarık Ciğer – Akdeniz Ağaç ve Orman Ürünleri Üreticileri Derneği (AKOD) ,  Necat Altınok  –  Tüm Epal  Palet Üreticileri Kalite Derneği ( TEPAL) , Akın Balcıoğlu-  Tüm Ahşap Palet Sanayici İşadamları Derneği (TAPSİAD) ,  Sinan Kartal (TEPAL) ,  Adem Kaya (Yıldırım Ambalaj) , Göksel Korkmaz- Türkiye Orman Ürünleri Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TORİD) ,  Celalettin Akça- Ulusal Ahşap Birliği ( UAB) , Mahir Arın-Ulusal Ahşap Birliği  (UAB ) , Zeki Şahin(TORİD ,  Reşat Benli (OGM) , Mesut Albayrak (TAPSİAD ) da katılım sağladılar.

Toplantıda: ormanların sürdürülebilir olması için   üretim aşamalarının önemi değerlendirildi ve , ahşap palet ve ambalaj sektörünün rekabet yönünden ihracattaki önemi , kayıt sisteminin oluşturulmasının gerekliliği,  Eximbank’ın  taahhüt kapatmasında serbest bölgeye yapılan palet ve ambalaj ihracatında  yaşanan zorluklar , İhracatı yasak olan ağaç türlerinin ithal yoluyla getirildiği takdirde ihracatı yasağının kaldırılması , hammadde tedarikinde fiyat istikrarı için masif ahşap ve yapısal ahşap sektörünün stratejik sektör olarak tescillenmesi gerekliliği konusunda talepler dile getirildi. 

Kereste ihracatında potansiyel büyüklüğünden dolayı  cari fazla verildiği sunum da tablolar ile gerçekleştirildi.

About Post Author