16 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

TUNCER ŞAŞKIN’IN, BERAAT KANDİLİ MESAJI

Üvecik Köyü Muhtarı Tuncer Şaşkın, Beraat Kandili dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Şaşkın mesajında şu ifadelere yer verdi.

“Mübarek Ramazan ayının habercisi ve müjdeleyicisi olan bir Berat Kandili’ni daha hep birlikte idrak etmenin heyecan ve mutluluğu içerisindeyiz. Bu geceye, kulların günahlarının affolunması ve temize çıkmaları nedeniyle ‘Beraat’ adı verilir. Günah, borç ve cezadan kurtulmak gibi anlamlara gelen beraat, günahlardan arınma ve Yüce Allah’ın rahmet ve mağfiretine ulaşmaya vesiledir. İslam’da Allah sevgisine giden yol insan sevgisinden, Yüce Yaratan’ın eseri olan her şeyi sevebilmekten geçer. Tüm insanlığın hoş görü ve sevgiye umut bağladığı dostluğa ve dayanışmaya ihtiyaç duyduğu bir süreç yaşamaktayız. Sevgi ve saygı olmadan birlik olmaz, dayanışma ve kaynaşma olmaz. İnsani ve ahlaki erdemler de zaten sevgi ve samimiyet zemininde doğar ve gelişir.

Bu gibi özel günler yüreklerimizin kin ve nefret duygularının temizlenmesi için bir fırsattır. Bizler bu özel günler aracıyla dostluklara daha da önem vermeli, kırgınlıklardan kaçınmalı, birlik ve beraberliğimizi daha fazla pekiştirme yoluna gitmeliyiz. Barışa, kardeşliğe ancak insanı insan yapan değerleri esas alarak ulaşabiliriz.

Adaleti, merhameti ve daima barışı esas almayı bize öğütleyen güzel dinimizin mübarek gecelerinden biri olan Berat Kandili’nin tüm insanlığa sağlık, barış ve huzur getirmesini diliyor,  tüm hemşerilerimizin, aziz milletimizin ve tüm İslam aleminin Berat Kandillerini kutluyorum.