20 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ukrayna Limanlarına Karadeniz Üzerinden Yeni Rota: Tahıl İhracatı Başlıyor

Ukrayna Limanlarına Karadeniz Üzerinden Yeni Rota: Tahıl İhracatı Başlıyor

Ukrayna liman yetkilileri, Karadeniz’i yeni bir rota kullanarak geçen iki kargo gemisinin Chornomorsk Limanı’na ulaştığını açıkladı. 16 Eylül’de limana varan gemiler, dünya pazarına gönderilmek üzere 20 bin ton buğday yükleme işlemi yapacak.

Yetkililer, Rusya ile gemilerin güvenliğini sağlayan anlaşmanın çökmesinden sonra sivil gemilerin ilk kez Ukrayna limanına ulaştığını belirttiler. Bu koridor daha önce sadece Ukrayna’dan kalkan gemiler tarafından kullanılıyordu.

Başbakan Yardımcısı Oleksandr Kubrakov, “Direnç Afrika” ve “Aroyat” gemilerinin Okyanus ada ülkesi Palau’nun bayrağını taşıdığını ve mürettebatlarının Ukrayna, Türkiye, Azerbaycan ve Mısırlılardan  oluştuğunu açıkladı.

Ukrayna Tarım Bakanlığı, gemilerin buğdayı Mısır ve İsrail’e teslim edeceklerini açıkladı.

Kiev hükümeti, Rusya’nın Ukrayna limanlarından tahıl ihracatını kolaylaştıran BM destekli anlaşmadan çekilmesinin ardından, Karadeniz’in batı kıyısını kapsayan deniz koridorunu tek taraflı olarak ilan etti. Moskova ise, anlaşmanın gıda ve gübre ihracatına izin veren bazı hükümlerinin yerine getirilmediğini ve Batı yaptırımlarının kendi tarımsal ihracatını sınırladığını söyledi.

Bu gerginlikle birlikte Rusya, Ukrayna’ya giden sivil gemilere potansiyel askeri hedef muamelesi yapmakla tehdit etmişti. İngiltere ise, Rusya’yı Ukrayna’nın Odesa limanında bulunan bir gemiyi birden fazla seyir füzesiyle hedef almakla suçlamıştı.

Ukrayna, dünyanın en büyük ayçiçek yağı, arpa, mısır ve buğday gibi ürünlerin tedarikçilerinden biri olarak önemli bir konuma sahiptir.