20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÜNAL ÖZCAN; “BİZ TABANIN SESİ OLMAYA GELİYORUZ. FOTOĞRAFLARDA BİRLİK BAŞKANLIĞI YAPMAK İSTEMİYORUZ”

Esnaf ve Sanatkarın değişim isteğine kulak veren ve 25 oda başkanı ve yönetiminin de desteğini alan Ünal Özcan Çanakkale Esnaf ve Sanarkarlar Odaları Birliği, Başkanlığına adaylığını açıkladı.

Adaylık açıklamasını 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününe de denk getiren Özcan, gerçekleşen basın açıklamasında kadın destekçilerinin 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar gününü karanfil hediye ederek kutladı.

Aralık 2017 tarihinde Esnaf Odaları Birliğindeki Genel Sekreterlik görevinden ayrılan Özcan, uzun süredir devam eden istişareler sonucunda beklenen adaylık açıklamasını Çanakkale Sanayi Sitesinde bulunan  bir iş yerinde kendisine bu yolda uzun süredir destek veren 25 oda başkanı ve yönetiminin de katıldığı görkemli bir basın toplantısı ile açıkladı.

Özcan açıklamasına, kendisini tanıtarak başladı ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinde 28 yıldır görev yaptığını ve bundan da gurur ve onur duyduğunu ifade ederek, “Ben teşkilatımın talebi ve isteği doğrultusunda, Esnaf ve Sanatkarlar camiasının, teşkilatın, tabandaki esnafın sıkıntıları doğrultusunda bu teşkilat benim aday olmam yönünde bana destek verdikleri için aday oldum” dedi.

“BİZ TABANIN SESİ OLMAYA GELİYORUZ. FOTOĞRAFLARDA BİRLİK BAŞKANLIĞI YAPMAK İSTEMİYORUZ”

Teşkilatın uygun görüp göreve geldikleri takdirde neler yapacaklarına da değinen Özcan, “1. Si açık ve net olarak söylüyorum ilk önce tabanın sesi olacağız. Tabanın sesi olmak adına bugün bu toplantımızı otel köşelerinde restorantlarda yapmadık. Nerede yaptık? Tam can damarında esnaf ve sanatkarın iş yerinde yaptık. Biz tabanın sesi olmaya geliyoruz. Neden geliyoruz.  Sokakta, çarşıda, esnaf ve sanatkardan bizlere iletilen sorunlar var. Biz tabana inmek istiyoruz. Fotoğraflarda Birlik Başkanlığı yapmak istemiyoruz. Her ilçenin yönetimini, denetimini, oradaki esnaf ve sanatkarın iş yerlerini tanımak istiyoruz. Bizleri tanısınlar, sorunlarını ve sıkıntılarını bizimle paylaşsınlar. Biz bunları alarak, kendi aramızda istişareler yaparak, ilgili mercilere ulaştıralım. Ana hedefimiz bu. Bu yoldan çıkarsak sizlerde bize hatırlatın.

“BİZ DAĞILAN BİRLİK VE BERABERLİĞİ TOPLAMAK ADINA BU GÖREVE TALİBİZ”

Burada özellikle söylemek istiyorum. Teşkilatlarımızda birlik ve beraberlik mesajları verenler var. “Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın” diye. Amin, bozmasın. Fakat söylemle eylem birbirini tutmuyor. Neden? Biz bu hizmet yoluna talip olduk. Yeni seçilen başkan ve yönetimlerine mesajlar çekiliyor. Yanında olmayanlara mesajlar çekilmiyor. Ben Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odasının yönetim kurulu üyesiyim ve Başkan Vekiliyim. Sayın Başkan da burada. Bize bu Birlik ve Beraberlik mesajları gelmiyor. Biz birlik ve beraberliği mi bozuyoruz? Şu anda 25 oda başkanı ve yöneticilerimizle birlikte beraberiz.  Biz dağılan birlik ve beraberliği toplamak adına bu göreve talibiz. Onun için eğer nasip olursa Mayıs ayında sizler bizi göreve getirirseniz, hiçbir ayrımcılık yapmadan, hiçbir teşkilat mensubumuzu dışlamadan bu görevleri yapacağız. Buradan da söz veriyorum.

“ESNAF VE SANATKARIN DERDİNİ DİNLEMEYEN BU GÖREVLERE TALİP OLMAYACAK”

Burada amacımız ve gayemiz ne?. Bizim Esnaf Odaları Birliğimize bağlı 32 mesleki odamız var. 250 yönetici, denetim kurulları ile birlikte 340 kişi. Biz 300 kişiyi bir araya getiremedik daha. Neden getiremediğimizi aramızda sorgulayalım. Niçin bir araya gelmedik biz. Niçin sorunlarımızı konuşmadık beraberce. Örneğin Ezine’deki 2 odanın yönetimi ve denetim kurulu üyeleri Çanakkale merkezdeki 8 odanın yönetimini tanımıyor. Niçin tanımıyor. Biz bunların nedenlerini biliyoruz. İşlk önce bu teşkilatın mensupları birbirlerini tanıyacak. Esnaf Odaları Birliğinde üst yönetimlerde bulunan kişiler esnaf ve sanatkarın sorunlarını dertlerini dinleyecek. Eğer dinlemiyorlarsa, kusura bakmasın hiç kimse bu görevlere talip olmayacak.

“TÜRKİYE’DE EN ÇOK KADIN ESNAF VE SANATKAR OLAN İL ÇANAKKALE’DİR”

Bu günü özellikle neden seçtik. Açık ve net söylüyorum bugün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü. Kadın candır. Kadın yardır. Kadın huzur ve mutluluk getirir. Kadın bizleri doğurup dünyaya getiren en değerli insandır. Bu dünyada bizlerin yaşamını güzelleştirmek için Allah tarafından bu dünyaya getirilen bir melektir kadın. Bu vesile ile tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyor, hepinize saygılar sunuyorum.  Burada Çanakkale’de 19.800 esnaf ve sanatkar var. Bunların içerisinde Türkiye’de yapılan istatistiklerde  en şok esnaf ve sanatkarın bulunduğu il Çanakkale’dir.4.304 kişi. Buradan soruyorum bu güne kadar biz kadın esnaf ve sanatkarımız için ne yapmışız. Bir şey yaptığımızı zannetmiyorum. O zaman bir yerlerde bir eksiklik var. İlk önce Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin bir proje masası olacak. Mevcut esnaf ve sanatkarımızın proje hazırlama noktasında sıkıntıları var çok büyük. Mevzuat çok geniş. O belgeleri doldurup gerek KOSGEP, gerek Dünya Bankası,  gerek GMKA ve İŞKUR’un vermiş olduğu desteklerden faydalanması mümkün değil. İnşallah göreve geldiğimiz ilk gün bu proje masasını hayata geçireceğiz. Çanakkale’deki bütün 32 mesleki odanın artı esnaf ve sanatkarın proje yönlendirmesine yarımcı olacağız. Bizim asli görevlerimizden birisi bu.

“YENİ HİZMET BİNAMIZI BİRLİĞİMİZE KAZANDIRACAĞIZ. ”

Çanakkale’de esnaf ve sanatkarımıza hizmet eden diğer kuruluşlar da var. Ben bu kuruluşlarımızın hizmet binalarını görünce inanın kıskanıyorum. 20 bin kişinin  temsil edildiği Esnaf Odaları Birliğinin hizmet binası artık ömrünü tamamlamıştır. Bütün kurumlarla çalışma yapacağız. Artık bütün esnaf teşkilatımıza hizmet edecek modern bir hizmet binamıza ihtiyaç vardır. Bunu da tüm arkadaşlarımızla birlikte Birliğimize kazandıracağız.  İnşallah bu hizmet binamızı birliğimize kazandırdığımızda hiçbir esnafımızın Çanakkale’mizin hiçbir köşesinden iş yerlerin, kapatıp Çanakkale’ye gelmesine gerek kalmayacak. Kuracağımız ONLİNE sitem ile esnaf ve sanatkarlarımızın tüm işlemlerini yapacağız.

“BİZ ODALARIMIZA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERECEĞİZ”

Mesleki odalarla ilgili 5.362 sayılı kanunun 52. Maddesi uyarınca Birlik yönetiminin görev ve yetkileri kapsamında bağlı olduğu odanın gelişmesinin çağdaş bir düzeye ulaşması için desteklenmesini öngörüyor. Peki soruyorum sizlere, bu güne kadar hanginiz Esnaf Odaları Birliğinden destek aldınız. Biz söylemeye başladık, bazı şeyler değişmeye başladı. Bir çok ilçemizde esnaf ve sanatkarımız adına hizmet yerleri yapılmaya çalışıldı. Krediler kullandı odalar. Halende bu borçları ödüyorlar. Biz söylüyoruz hangi yerde bir hizmet yapılacaksa esnaf ve sanatkarlarla ilgili o yerin kalıcı eseri olacak. Biz onlara destek vermeye hazırız.

ESNAFIM ZOR DURUMDAYKEN BEN MAKAM ARABASINA BİNMEM”

Esnaf Odaları Birliğine hangi kanun hükmediyor. Odanın katılım borcu var diye esnafın faturasının verilmediği nerede yazıyor. Odanın SSK borcu var personeline maaş ödeyemiyor. Fatura alamıyor. Esnaf ve sanatkar neden cezalandırılıyor. Bunların hepsini çözeceğiz. Düne kadar odalara hiçbir şey vermeyen birlik bugün 5 bin lira hibe vermeye başladı. Esnaf Odaları Birliğinin iki adet makam aracı var. Başkan olduğum gün iki makam aracını satıp gelirini odalara bağışlayacağım. Esnaf ve sanatkar kirasını bağ-kur primini ödeyemezken ben makam aracı kullanmam, kullanamam. Ben 28 yıldır hiçbir makam aracı ile hiçbir toplantıya gitmedim. O makam araçlarını göreve geldiğim gün satıyorum ve o paraları odalarımıza bağışlayacağım.

“HER AY ESNAF PROGRAMLARI YAPACAĞIZ”

Biz inşallah göreve geldiğimiz günden itibaren her ay esnaf programları yapacağız. Bu programlarda her kesimin sesini dinlemek istiyoruz. Biz teşkilatın konuşmasını istiyoruz. Hepiniz şahitsiniz bu güne kadar yapılan eğitim seminerlerinde ve diğer toplantılarda ne kadar konuşabildiniz. Ben konuşan teşkilat istiyorum. Seçtiği kişiye hesap soran teşkilat istiyorum. Eğer göreve gelirsem sizde hesap sormazsanız, üyenin hakkını korumak adına bizlere gelmezseniz kusura bakmayın biz odaları çalıştıracağız. Sizde esnaf odaları birliğini çalıştıracaksınız. Bizden neler istiyorsunuz üst kuruluş olarak, kanun neleri gerektiriyor, hangi boyutta esnafa hizmet edebiliriz. Ben herhangi bir ilçemizdeki bir odamızda düzenli toplantılar yaparak esnaf ve sanatkarımı dinlemek istiyorum. Üyelerimin iş yerine gitmek istiyorum. Biz bu esnaf teşkilatını toplayıp sorunlarını dinleyerek niye Cumhurbaşkanımıza gitmiyoruz, neden Başbakanımıza gitmiyoruz. Neden ilgili makamlara gitmiyoruz. Neden muhalefet liderlerine, neden Meclise gitmiyoruz. 300 kişi toplayıp anlatamazmıyız derdimizi. Neden yapmıyoruz bunları, neden korkuyoruz. Bugüne kadar bu teşkilata hizmet edenler bizim başımızın tacı. Onları seviyoruz onlar bizim büyüğümüz. Ama eksikleri de söyleyeceğiz. Haksızlığa karşı susan dil şeytandır. Doğruları söylemeye devam edeceğiz. Esnaf ve ssanatkarlarımızın her türlü sorununu biliyorum inşallah göreve geldiğimiz günden itibaren de bunların çözümü için var gücümüzle hep birlikte birlik ve beraberlik içerisinde bunları çözmek için çok çalışacağız. Yerel de çözülmesi gereken sorunları yerel iktidarlarla, genelde çözülmesi gereken sorunları da genelle birlikte çözeceğiz. .Amacımız gayemiz bu olacak” dedi.

 

About Post Author