19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

1. Bozköy Gıda Fuarı açıldı

Ezine ilçesine bağlı Bozköy’de bu yıl birincisi düzenlenen ve 27-28-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında otantik çocuk oyunları eşliğinde gerçekleşecek olan 1. Bozköy Gıda Fuarı törenle açıldı.

Köy meydanında düzenlenen fuarın açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının arından Bozköy Muhtarı Cavit Tuğral fuarın açılış konuşmasıyla başladı.

Tuğral konuşmasında bölgede yetişen zeytin ve zeytin yağını tanıtmak, unutulmaya yüz tutmuş otantik çocuk oyunlarını gelecek nesillere aktarmak ve tekrar hatırlanmasını sağlamak ve yöresel tatların ziyaretçilere sunmak amacıyla bu yıl birincisini düzenledikleri Bozköy Fuarına katılan herkese teşekkür etti. Tuğral bu fuarı uzun yıllar gerçekleştirmek istediklerini ve geleneksel hale getirmeyi arzuladıklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Fuarda yer alacak etkinlikler kapsamında Zeytincilik Paneli düzenlendi.  Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Murat Şeker moderatörlüğünde düzenlenen ve ÇOMÜ Ziraat Fakültesi Öğretim Elemanı Dr. Mehmet Ali Gündoğdu  ile Ziraat Yüksek Mühendisi ve Zeytin Uzmanı Murat Küçükçakır’ın konuşmacı olarak katıldığı panelde,  “Geyikli Zeytinyağı” adı altında coğrafi işaret almış ürünün avantajları, kaliteli zeytinyağının özellikleri ile zeytinliklerde yapılması gereken uygulamalar hakkında bilgiler verildi.

Mehteran Takımının gösterisin in yer aldığı fuarın ilk gününde ayrıca köy meydanında açılan stantlarda yöresel ürün ve tatların tanıtımı ve satışı yapılırken, oluşturulan oyun alanlarında otantik çocuk oyunları ile ilgili yarışmaların başlangıcı yapıldı, otantik çocuk oyunlarına ait materyaller sergilendi.

Fuarın açılışına Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu, Ezine Tarım ve Orman İlçe Müdürü İsmail Bilir, AK Parti Ezine İlçe Başkanı Mehmet Ünsal, AK Parti İl Genel Meclis Üyesi Murat Yahya Sezgin, TARİŞ Yönetim Kurulu Üyesi  Nihat Büyükerol, Geyikli Tarımsal Kalkınma Kooperatifi  Başkanı Tayfur Can, Geyikli Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Niyazi Tunçal, Ezine Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneği Başkanı Oktay Akay,  muhtarlar, siyasi parti ve stk ların yöneticileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

 

 

 

About Post Author