16 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

1 Temmuz Kabotaj Bayramı Çanakkale’de Törenlerle Kutlandı

1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı, Çanakkale’de düzenlenen törenle kutlandı. Törende Deniz şehitleri adına denize çelenk bırakıldı.

Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları nedeniyle ilk tören saat 09.00’da Cumhuriyet Meydanında düzenlendi. Çanakkale Liman Başkanı Erol Kayalı’nın, Atatürk Anıtı’na çelenk koymasıyla başlayan tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti.

Çanakkale Liman Başkanı Erol Kayalı, 1 Temmuz 1926 tarihinde, Türkiye’de çok önemli olan Kabotaj Kanunu’nun yürürlüğe girdiğini anımsattı. Kayalı, “Bu kanuna göre, Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk bayrağı taşıyan gemilere yapılacağı belirtilmiş ve yaklaşık 350 senedir süre gelen yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş, aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönem noktası olmuştur.

Ülkemiz Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören, Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve bu denizleri birleştiren iki önemli su yoluna ve bir iç denize sahip, tarih boyunca bunların çevresinde yaşanmış çeşitli uygarlıkları barındıran, stratejik konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir.

Denizler, ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler. Denizi ve denizlerini iyi kullanan ülkeler diğerlerine göre daha başarılıdırlar. Bunun farkında olan büyük Atatürk’ün direktifleri ile çıkarılan Kabotaj Kanunu’nun önemi günümüzde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle çok daha iyi anlaşılmaktadır. Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran bu yasa ile birlikte, Cumhuriyetin kazanımları olarak denizcilik alanında Türk vatandaşlarına denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı, eğitim ve bunun gibi alanlarda birçok imtiyazlar sağlanmış, siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir” dedi.

Konuşmanın ardından tören sona erdi.

Ardından Çanakkale Boğazı’ndaki törene geçildi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutan Tuğamiral Mithat Kemal Algül, Çanakkale Belediye Başkan Vekili İbrahim Can Ergun, Gemi Trafik Hizmetleri Operasyon Amiri Rıdvan Gezgin  ve diğer katılımcılar tarafından , “Alınteri-8” isimli feribota binerek deniz şehitleri adına denize çelenk bırakıldı.

Çelenk bırakma töreni esnasında Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğüne ait römorkörler de havaya su sıkarak gösteri yaptı.

 

About Post Author