14 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ EZİNE’DE TÖRENLE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü Ezine’de gerçekleşen tören ve etkinlikler ile kutlandı.

İlk tören Atatürk Anıtı ve Parkında yapıldı. Buradaki törende Kaymakam Yunus Kızılgüneş tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu İstiklal Marşı okundu.

Ardından günün Anlam ve önemini belirten konuşma J.Astb. Kıd. Çvş. Ferhat Şentürk tarafından yapıldı.

Astsubay Şentürk konuşmasında ; ““Gazilik” kelime anlamı olarak; dinine, vatanına ve namusuna tecavüz eden düşmanı defetmek için muharebeye katılan ve gaza da sağ salim dönenlere verilen sıfattır, unvandır. Ecdadımız “Ölürsem ŞEHİT, kalırsam GAZİ’yim.” düsturuyla savaşmış, canını ortaya koymuş, en büyük miraslardan birisi olarak bize bu yüce unvanları bırakmıştır. Malazgirt’te, Kosova’da, Çanakkale’de, Dumlupınar’da, Sakarya’da canla başla mücadele eden ecdadımıza, şehit ve gazilerimize layık birer vatan evladı olmak boynumuzun borcudur. Nihayet Sakarya Meydan Muharebesi’nde gösterdiği büyük kahramanlık sonucu Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde “Mareşallik” rütbesi ile birlikte “Gazilik” unvanı da verildi. O da bu unvanı ömrünün sonuna kadar gurur ve şerefle taşıdı. Bu duygu ve düşüncelerle, Gazilerimizi Anma Günü münasebetiyle toplandığımız bu günde, şehit ve gazilerimizi anarak birlik ve beraberliğimizin daha da pekişmesine vesile olmasını temenni ediyoruz. Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehit ve gazilerimizi bir kez daha minnet ve şükranla anıyoruz.

Ezine Celalettin Topçu Anadolu Lisesi 12. Sınıf öğrencilerimizden Rabia Yıldırım tarafından  “GAZİ ” adlı şiirin okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

Diğer  bir tören İlçe Kabristanlığında bulunan Garnizon Şehitliğinde gerçekleştirildi. Buradaki törende Kursn-ı Kerim okunarak dua edildi. Protokol üyeleri ve gaziler tarafından şehit kabirleri ziyaret edildi. Kaymakam Yunus Kızılgüneş tarafından anı defteri imzalandı.

Diğer bir etkinlikte ise Ezine Öğretmenevinde, Gazi ve Gazi Yakınları ile şehit yakınlarının, protokol üyelerinin katıldığı kahvaltı programı gerçekleşti.