22 Ekim 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ayak basışının 102. yıldönümü ve 19 Mayıs Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı Ezine’de törenle kutlandı.

Atatürk Anıtı ve Parkında düzenlene tören Ezine Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Soner Şahin tarafından Atatürk Anıtına çelenk sunumu, ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

Daha sonra günün anlam ve öneminin belirten konuşma Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Soner Şahin tarafından yapıldı.

Şahin konuşmasında şunları ifade etti ;

 “ 19 Mayıs, yurt toprakları işgal edilmiş, özgür yaşama hakkı elinden alınmak istenen bir ulusun umutsuzluğa, yılgınlığa kapılmadan, aydınlık, güzel günlere inancının ve bu inançla verdiği üstün savaşının simgesidir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlayan Bağımsızlık Savaşı, O’nun önderliğinde, genç-yaşlı, kadın-erkek Ulusumuzun tüm bireylerinin katılımıyla, inanç ve kararlılıkla yürütülmüş, eşine az rastlanır bir zafere dönüşmüştür. Türk Ulus’unun, kahraman Ordumuzla kenetlenerek kazandığı bu büyük zafer, Atatürk’ün Türk Gençliği’ne kutsal emanetidir. Ülkemizin çağdaş uygarlık düzeyine ulaşılması sürecinde en büyük gücümüz gençlerdir. Gençler,Ulusumuzun en değerli varlığı, ülkemizin ve insanlığın umudu ve mutlu geleceğinin güvencesidir. Gençlerimizin katkılarıyla, dünyanın gelişmiş ülkeleri arasında saygın yerini almış, uluslararası alanda etkin, sözü dinlenen, güvenilir ve güçlü Türkiye hedefine ulaşacağımızdan kuşku duymuyoruz.

Bundan 102 yıl önce Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi, yaşamını ülkesine adayan Kahramanlarımızın özverili çabalarıyla tüm yurdu aydınlatmıştır. Bizlere bu güzel coğrafyada bağımsız bir ülke bırakan, hak ve özgürlüklerimizi kazandıran başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşları olmak üzere, tüm gazi ve şehitlerimize duyduğumuz sonsuz saygı ve gönül borcunu birkez daha yinelemek istiyorum. Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, Ulusumuz için büyük önem taşıyan ve her yıl coşkuyla kutlanan bu anlamlı günde Türk Gençliği ‘ne sevgilerimi iletiyor, Atatürk’ün “Muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda, mevcuttur” sözünü hatırlatıyor, hepinize esenlikler diliyorum.”

Tören Ezine Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 12.sınıf öğrencisi Aysun Aslantaş tarafından şiir okunmasının ardından sona erdi.