20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Kemallı Köyü Zeytin Hasadı Festivali düzenlendi

Ezine ilçesine bağlı Kemallı köyünde “Kemallı Köyü 1. Geleneksel Zeytin Hasadı Festivali” düzenlendi.

Köy meydanında gerçekleşen etkinliğe Ezine Kaymakamı Yunus Kızılgüneş, Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel, Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğu, Çanakkale Ticaret İl Müdürü Hakan Tuncerli, Çanakkale Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Doç. Dr. Ferhan Savran, Ezine İlçe Tarım ve Orman Müdürü İsmail Bilir, kurum amir ve müdürleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri, muhtarlar, zeytin ve zeytinyağı üreticileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bu yıl birincisi düzenlenen festivalin açılışı saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından Kemallı Köyü Muhtarı Kenan Özer yaptığı açılış konuşmasında, Kemallı köyünün kurulduğu çok eski zamanlardan bu yana üretimin sürekli devam ettiği bir yerleşim yeri olduğunu belirterek, “Köyümüz yörenin en önde gelen zeytin ağaçlarına ve markalarından bazılarına ev sahipliği yapan köklü tarihi bir köydür” dedi.

Özer konuşmasında, zeytin ağacının barışın,  kültürün, varlığın ve güzel günlerin simgesi olduğunu belirterek, “Hasatını gerçekleştireceğimiz bahçemiz bir örnek bahçe olup, köyümüzdeki diğer bahçelerinde böyle bakımlı olabilmesi için yaklaşık 0 yıl önce köyümüze yapılan sulama göletimizin devletimizin ilgili kurumları tarafından yatırım programına alınması köy halkı olarak birinci sıradaki istek ve talebimizdir. Aylarca sabırla verilen tüm emeklerin doyumsuz bir keyfe dönüştüğü, mucize ile sonuçlandığı bu günde festivalimize katkı sağlayan ve katılan herkese teşekkür ediyoruz. Zeytini Çanakkale ve ile ekonomimize çok büyük katkı sunan bir üründür. Bu anlamda yöremizin ulusal düzeyde tanınabilirliğinin ön planda olmasını sağlamak amacıyla bu festivali gerçekleştirmek istedik. İlkini yapacağımız festivalimizin önümüzdeki yıllarda ve hep birlikte koordineli  bir şekilde yapmayı ümit ediyor iyi zaman geçirmenizi temenni ediyorum” dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Kaymakam Yunus Kızılgüneş konuşmasında  ilçeye yeni atanmasından dolayı köyleri yeni yeni gezme ve tanıma fırsatı bulabildiğini, gezdikçe de köyleri tanımaktan dolayı da çok m utlu olduğunu belirterek,  “Görüyorum ki katma değerli ürünler üreten köylerimiz var. Köylerimiz cıvıl cıvıl. Bugünde böylesine güzel bir havada ise hasadımızın başlangıcını yapıyoruz.  Ben hayırlı ve bereketli olmasını temenni ediyorum. Ezine’miz çok değerli ve verimli topraklara sahip. Bunu geliştirmek, niteliğini ve katma değerini arttırmak bizim ve siz değerli çiftçilerimizin ve üreticilerimizin elinde. Bizler devlet olarak projelerle bunların tanıtımını yapacağız, sizde gerekli üretim aşamalarını ve kendinizi daha katma değerli olarak geliştireceksiniz. İlçemize daha fazla ekonomik girdi sağlamanın yolu budur.  Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyor, hasadımızın hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından bir öğrenci tarafından şiir okundu, pilav ikramında bulunuldu.

Programın sonunda Kemalı köyünde ikamet eden zeytin ve zeytinyağı üreticisi Recep Gündüz’e ait Zeytin bahçesinde zeytin hasadı dzüenlendi.

Zeytin Hasadı Festivaline Türk Halk Müziğinin unutulmaz ses sanatçılarından İzzet Altınmeşe’de katıldı. Programa ve hasada katılan minik öğrenciler ve vatandaşlarla hatıra fotoğrafı da çektiren sanatçı Altınmeşe bir türküyü de onlarla beraber seslendirdi.   

 

 

 

 

   

About Post Author