19 Ağustos 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Somut olmayan kültürel mirasımızın yaşatılması amacıyla ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtılması, bunu uygulayan ustaları desteklemesi, yeni kuşaklarda farkındalık yaratılması gibi bir dizi koruma tedbirinin uygulanması amacıyla düzenlenen Altıneller Geleneksel El Sanatları Festivali 21 Eylül 2021 Salı günü saat 19:00’da başlıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın Devlet sanatçıları olarak seçtiği ikisi Çanakkale’den 40 seçkin usta Çanakkalelilerle birlikte olacak.

Açılış konuşmalarının ardından ustaların kendileri için ayrılan standlarda hünerlerini ve eserlerini sergileyecekler. 26 Eylül pazar gününe kadar devam edecek festival çerçevesinde geleneksel el sanatlarının iyi örneklerinin sunulması, el sanatı icra eden sanatkarların tanıtılması ve desteklenmesi, ayrıca geleneksel el sanatları konusunda ulusal ve uluslararası düzeyde farkındalık yaratılması amaçlanıyor.

Halk dansları gösterisi, masal anlatımı, halk müziği korosu ve farklı dallarda müzik dinletileriyle de festivalin oldukça renkli geçmesi planlanıyor. Festivale katılım sağlayan “Yaşayan insan hazinelerinden İrfan Şahin ve İsmail Bütün yıllarca biriktirdikleri tecrübe ve eserleriyle Çanakkale’yi temsil edip hemşehrileriyle buluşacaklar.

About Post Author