14 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Anafartalar Zaferi’nin 103’üncü Yıl Dönümü Çanakkale’de Coşkuyla Kutlandı

10 Ağustos Anafartalar Zaferi’nin 103’üncü yıl dönümü sebebiyle, Çanakkale’nin tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Conkbayırı’nda gerçekleşen törenle coşkuyla kutlandı.

 

Törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, AK Parti Çanakkale Milletvekili Jülide İskenderoğlu, CHP Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Gelibolu 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Avustralya’nın Çanakkale Konsolosu Dylan Walsh, Avustralya’nın Asker Ateşesi Albay Andrew Fidge, Yeni Zelanda’nın Türkiye Büyükelçi Yardımcısı Ed Mc Isaac, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ile Gaziler ve vatandaşlar katıldı.

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Çanakkale Valiliği, 2’nci Kolordu Komutanlığı, Avustralya ve Yeni Zelanda çelenkleri Atatürk Anıtı’na sunuldu. Şehitler anısına Saygı Duruşu eşliğinde saygı atışı yapıldı. Türk bayrağı, İstiklal Marşı eşliğinde göndere çekildi. Törende, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) adına günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Albay Serhat Demirbaş yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vali Orhan Tavlının konuşmasının ardından Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise yaptığı konuşmada, “Anafartalar, Arıburnu, Seddülbahir ve en kritik hedef olan Conkbayırı’nın bugün dahi üzerinde taşıdığı muharebe izleri, topyekun olarak neferlerimize bağımsızlığımızı adadığı birer örnektir” dedi.  Ersoy konuşmasının devamında ; “Şüphesiz ki bıraktığı acı mirasa rağmen bu şanlı gururu millet olarak her yıl anma günlerinde yüreğimizin derinliklerinde hissediyoruz. Çok dar bir alanda yapılan bu eşsiz mücadele, gerek siper önlerinde, gerekse cephe gerisinde yaşanan kahramanlık hikayeleriyle doludur. Çanakkale’de insan aklının alamayacağı kadar çok kayıplar verdik. Asırlar ötesinde Yunus Emre’nin de dediği gibi; ‘Ölmekten ne korkarsın. Korkma ebedi varsın’ düşüncesi, askerlerimize ışık olmuştur ve işte Çanakkale de, Mehmetçik de bu duygunun en canlı timsalidir” dedi.

 

Tören, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Çanakkale Valisi Orhan Tavlı ve 2’nci Kolordu Komutanı Korgeneral Zekai Aksakallı tarafından Anafartalar Zaferi Anı Defteri’nin imzalanmasının ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

 

 

 

 

About Post Author