17 Mayıs 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine Ziraat Odası Başkanı Anıl Kahrıman, Ezine’nin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

Kahrıman mesajında şu ifadelere yer verdi;

“Ezine’mizin  düşman işgalinden kurtuluşunun 99. yıl dönümünü kutluyoruz. İlimiz ve ilçelerimizin düşman işgalinden kurtulduğu bu günler; ulusal dayanışma ve bütünleşmeyi, bir millet olma sevincini ve hep birlikte tek hedefte birleşerek,ulusal onurumuzu koruma erdemini yaşadığımız tarihi günlerimizdir.

Türk askeri, Millet ile birlikte, büyük bir azim ve fedakarlıkla  kurtuluş mücadelesini başarmıştır. Yüz binlerce şehit, bir o kadar da gazi ile kazanılan Kurtuluş mücadelesi, o günden sonra Türk Milletinin direnci ve inancı ile hangi koşullarda neleri yapabileceğinin kanıtı olarak tarihe geçmiştir.

Genç nesiller, hepimiz, ecdadımızın  bin bir mahrumiyet içinde başlattığı ve zaferle sonuçlandırdığı, Milli mücadelemizin hatırasına sahip çıkmalıyız. Yokluklar içerisinde savaşan asil ecdadımız , önce milletimizi tek çatı, tek ülkü,tek bayrak altına toplamış; sonra da eşine az rastlanır bir kahramanlık destanı yazmıştır. Bu destan Türk ulusunun varlığını, gücünü,büyüklüğünü,  özgürlük ve bağımsızlık yolundaki sarsılmaz  inancını  ve kararlılığını  bütün dünyaya göstermiştir.

Günümüzden tam 99 yıl önce Misak-ı Milli sınırları içerisinde kahraman ecdadımız ölüm-kalım savaşı vererek canları pahasına bu toprakları düşmandan temizlediler. İşgalci güçler, 99 yıl önce Türk askeri ve halkının direnci karşısında işgal ettikleri bu topraklardan çekilmek zorunda kalmışlardır.

Şehitlerimizin kutsal kanları ile sulanan topraklarda var olmanın haklı gururunu  Ezine’mizin düşman işgalinden kurtuluşunun 99. Yıldönümünü kutlar, İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunda ve imarında emeği geçen  Hafız Ahmet Efendi, Hafız Tevfik Efendi, Şükrü Bey, Çepelzade Ali Rıza Efendi, Cemal Çepeloğlu, Tikveşli Ali Bey, Rüstem Efe gibi isimleri bilinen ve bilinmeyen tüm kahramanlarımızı bir kez daha saygı, minnet, şükran ve rahmetle anıyor, şanlı mücadelemizin bedelini canlarıyla ödeyen aziz şehitlerimizi, Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını rahmetle anarken, tüm hemşerilerimize sevgi ve selamlarımı sunuyorum.”