30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ayvacık’ta 3 Ayrı Operasyonda 154 Düzensiz Göçmen Yakalandı

Ayvacık’ta Jandarma ve Sahil Güvenlik ekiplerinin yaptıkları operasyonla yasa dışı yollarla Yunanistan’ın Midilli Adası’na geçmek isteyen Afganistan ve İran uyruklu 154 düzensiz göçmen yakalandı.

 

Ayvacık Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler, Ayvacık’ın Gülpınar Köyü Kumbağlar mevkiinde zeytinliklerin bulunduğu noktaya operasyon düzenledi.

 

Operasyonda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan uyruklu 67 düzensiz göçmen yakalandı. Yakalanan mülteciler üç minibüs vasıtasıyla Ayvacık Jandarma Komutanlığı’na bağlı Gülpınar Jandarma Karakolu’na getirildi.

 

Afganistan uyruklu düzensiz göçmenler buradaki işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

 

Yine Kuzey Ege’de devriye görevi yapan Sahil Güvenlik unsurları, Babakale açıklarında bir grubun lastik botla Midilli istikametine doğru gittiğini tespit etti.

 

TCSG 28 Bot Komutanlığınca denizden 1 mil açıkta yapılan operasyonda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Afganistan ve İran uyruklu 58 kişi yakalandı.

 

Sivrice Burnu açıklarında gerçekleştirilen başka bir operasyonda ise yine lastik botla Midilli Adası’na gitmeye çalışan 29 kişi gözetim altına alındı.

 

Küçükkuyu’daki Sahil Güvenlik Karakoluna getirilen göçmenlere burada giyecek ve yiyecek yardımında bulunuldu. Sağlık sorunu olduğu tespit edilen Afganistanlı bir kadına ise ambulansta müdahale edildi.

 

Göçmenler, buradaki işlemlerinin ardından Ayvacık Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne teslim edildi.

 

About Post Author