20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

BAŞKAN KAYA ÜZEN EGE EKONOMİK FORUMU AÇILIŞINA KATILDI

Çanakkale Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı S.Kaya Üzen, 5. Ege Ekonomik Forumu açılışına katıldı.

5.Ege Ekonomik Forumu, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ve Özgencil Grup işbirliği, İzmir Büyükşehir Belediyesi destekleri, İzmir Ticaret Odası, Ege İhracatçı Birlikleri ve İzdoğa Stratejik Partnerliği ile bu yıl 8-12 Kasım tarihleri arasında online olarak gerçekleşiyor.

“Yeşil bir Gelecek için: Şimdi” başlığıyla gerçekleştirilen forumunun açılış bölümünde İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam, Özgencil Grup Yönetim Kurulu Başkanı Şeref Özgencil ve iş dünyasının çok sayıda temsilcisi yer aldı.

Forumun açılışına katılım sağlayan ÇTB Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen foruma ilişkin yaptığı değerlendirmede şunları belirtti; Uzun bir dönemdir Çanakkale Ticaret Borsası olarak Yönetim Kurulunda yer aldığımız Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı ile birlikte çalışmalarımızı yürütmekteyiz. EGEV’de yapılan çalışmaların amacı bölgeyi iç ve dış yatırımcıya tanıtmak, kalkınmayı bölgesel olarak planlayarak, bölge illerinin tek başına var olan gücünü uyum ve iş birliği ile daha yüksek bir ekonomik potansiyele taşımaktır.  Bu çerçevede 5.kez “Yeşil bir Gelecek için: Şimdi” başlığıyla düzenlenen Ege Ekonomik Forumu son derece başarılı geçmektedir. Sürdürülebilir ve Yeşil bir Gelecek için adımları atmak üzere tartışılacak yol haritası yalnızca Ege Bölgesinin değil tüm Türkiye’nin haritası olacaktır.

Foruma gösterilen ilginin son derece büyük olduğunu belirten Başkan Üzen Ege Ekonomik Forumu Ege ekonomisine yön veren bir platform haline gelmiştir ve her yıl büyüyeceğine de inancımız tamdır” dedi.

Sürdürülebilir ve Yeşil bir Gelecek için gerçekleştirilen forumun tüm kesimlere faydalar getirmesini temenni ediyor, başta Ege Ekonomiyi Geliştirme Vakfı (EGEV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Susam beyefendi olmak üzere, destek sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

5 gün yoğun şekilde gerçekleştirilecek forumun ilk gününde İZSİAD ev sahipliğinde, Bosphorus Enstitüsü Başkanı Dr. Bahadır Kaleağası moderatörlüğünde “Kırılgan Dünyamızı Nasıl Koruyacağız?” ve EİB ev sahipliğinde, Global Compact Yönetim Kurulu Üyesi Servet Yıldırım moderatörlüğünde “İhracatta 2050 Hedefi : Sıfır Karbon” isimli oturumlar düzenlendi.İkinci gün Global Compact Türkiye Genel Sekreteri Melda Çele moderatörlüğünde “Doğrusal Ekonomiden, Döngüsel Ekonomiye”, İZTO evsahipliğinde, Bloomberg Businesweek Yayın Koordinatörü Ruhi Sanyer moderatörlüğünde “Dijitalleşme ile Yön Değiştiren İş Modelleri” oturumları gerçekleşti. Üçüncü gün  İTB sponsorluğunda, DÜNYA Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım moderatörlüğünde “12bin Yıl Önce Tarım ile Dönüşen Dünya Nasıl Beslenecek?” ve Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç moderatörlüğünde “Neolitik Çağ’dan Yeni Nesil Tarım Sistemlerine” başlıklı oturumlar yapıldı.

Forumun dördüncü gününde ise Dünya Yayın Kurulu Başkanı Şeref Oğuz moderatörlüğünde “Geleceğin Rotası: Uçtan Uca Dönüşüm”; ESİAD sponsorluğunde ve Dünya Üst Yöneticisi Hakan Güldağ moderatörlüğünde “Yeni Nesil Kentler Konsepti Nasıl Bir Gelecek Hazırlıyor?” isimli oturumlar, forumun son gününde ise İzdoğa sponsorluğunda, Dünya Genel Koordinatörü Vahap Munyar moderatörlüğünde “İki Milyon Yaşındaki Gediz’in Yeniden Doğumu” ve İESOB sponsorluğunda, Dünya yazarı Buse Biçer Akbaş moderatörlüğünde “Turizmin Mıknatısı: Gastronomi” başlıklı oturumlar izleyicilerle buluşacak.

About Post Author