21 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

BAŞKAN ÜLGÜR GÖKHAN ELEŞTİRİLERE EZİNE’DEN CEVAP VERDİ ; “SÖZLERİM ÇARPITILMIŞ VE YANLIŞ AKTARILMIŞTIR”

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Ezine Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneğini ziyaretinde Çanakkale Belediye Meclisi oturumunda sarf ettiği sözlerin kasıtlı olarak yanlış aktarıldığını belirterek, “Köylerde niçin gençlerin kalmadığına yönelik, insanların neden kırsaldan uzaklaştığına yönelik bir eleştirimin içinden bir bölümü alıp, oradaki kullandığım bir kelimeyi öne çıkararak burada eleştiri konusu yapılması ve bunun  köpürtülmesi  şahsıma yapılan haksızlıktır” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP’li Belediye Başkanları olağan toplantısı için geldiği Ezine’de Köy İdareleri ve Muhtarlar Derneğinin ziyaret etti. Başkan Gökhan ve beraberindekileri ziyarette Başkan Oktay Akay çiçekle karşıladı. Başkan Gökhan burada yaptığı konuşmada, geçtiğimiz günlerde Çanakkale Belediye Meclisi 1. birleşiminde gerçekleşen konuşmada sarf ettiği sözlerinin çarpıtıldığını ve kamuoyuna da yanlış aktarıldığını söyledi

Gökhan, burada sarf ettiği “Dandik” kelimesi ile köylü vatandaşları kastetmediğini ve bunun asla mümkün olamayacağının altını çizerek, bu kelimeyle köylerin fiziki şartlarını ve  yaşam şartlarını kast ettiğini belirterek, “Köylerde niçin gençlerin kalmadığına yönelik, insanların neden kırsaldan uzaklaştığına yönelik bir eleştirimin içinden bir bölümü alıp, oradaki kullandığım bir kelimeyi öne çıkararak burada eleştiri konusu yapılması ve bunun  köpürtülmesi  şahsıma yapılan haksızlıktır. Konuşmanın  sadece o bölümünü alırsanız böyle anlaşılır. Halbuki o metnin tamamı var. Tamamını izlemenizi dilerim. Oradaki konuşmamda bahsettiğim “Köydeki insanların yaşam şartları, köylerdeki fiziki şartlar, köylünün değil  köylerin köyün mekanın niteliğidir bahsettiğim.  Konuşmamda da değindiğim gibi dolayısıyla insanlar buralarda kalmak istemiyor. Kızlar orada kocaya varmıyor. Dışarıdan kocaya gelmiyorlar. Sosyal yaşamda insanlar artık telefon ellerinde dünyayı görüyor ve öyle bir yaşam arzu ediyorlar. Dolayısıyla bizim burada değindiğimiz köylerimizin niteliksiz olmasını kastetmek için kullandığımız dandik kelimesi tabi burada yanlış anlaşılmıştır. Dandik kelimesinin açılımı niteliksiz demektir ve burada bu amaçla kullanılmıştır. Konuşmamda da “Nitelikli olmayan köyleri boşver, niteliği devam eden köylere gidelim , dinleyelim”  diye söyledim.  Buradaki köylerde internet çekmiyor,  altyapılar olmamış, yolların bir kısmı yapılmış bir kısmı çamur. Burada bu yaşam ortamında insanlar özellikle de gençler bu köylerimizde kalmak istemiyor. Halbuki bizim hedefimiz nedir. Avrupa’daki köyler gibi bu örneği veriyorum. Avrupa’daki köyler tam tersine pırıl pırıl ve turistik alan haline gelmiş. İnsanlar gidiyor,  o köylerde pansiyonculuk gelişmiş ve biz bile gidip kalıyoruz, orada tarım gelişmiş ve insanlar buralarda geçimlerini sağlayabiliyorlar. Hayvancılığı doğru düzgün yapıyorlar. tarımını doğru düzgün yapıyorlar ve iyide para kazanıyorlar. Bizim köylerde ise üstüne üstlük yaşam şartları kötü ve ben bahsi geçen konuşmamda bu şartları belirtmek için o kelimeyi kullandım. Buradaki dandik kelimesini sanki köylüye söylemişim gibi ki haşa insanlar için asla böyle bir kelimeyi söylemem ve kullanmam mümkün değil.  İnsan bizim için en değerlidir. Konuşmamdaki bu kelimeyi paketlediler ve bu şekilde kullandılar. Ben sizlerin nezdinizde bütün köylü vatandaşlarımdan bu yanlış anlaşılmadan dolayı özür dliyorum” dedi.  

Gökhan “İl Başkanımız, ilçe Başkanımız ve örgüt yöneticileri ile beraber gerçekleştirdiğimiz ziyaretimizde samimi karşılama, yapıcı sohbet, güzel ikramlar için Dernek Başkanımız Oktay Akay’a ve tüm  muhtarlarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.   

About Post Author