18 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Geyikli İlkokulu Çanakkale’de ilkokullar arasında “eTwinnning okulu” ünvanını kazanan ilk okul oldu.

“Binası yıkıldı, başka okul binasında eğitim veriyor, bıkmadan usanmadan çok çalışmanın ödülünü de Avrupa çapında ünvana sahip olarak aldılar”

          Ezine’de bugüne kadar adını yaptığı pek çok başarılı proje ve çalışmalar ile aldığı ödüllerle duyuran Geyikli İlkokulu bir ilke daha imza attı. Geyikli İlkokulu Avrupa’da tanınırlığı olan eTwinnning okulu unvanını Çanakkale’de ilkokullar kategorisinde elde eden ilk okul olmanın gururunu yaşıyor.

            Brüksel’de bulunan Merkezi Destek Servisi tarafından geçen yıl ilk defa uygulanan, okul seviyesinde yapılan çalışmaları tanımak için eTwinning Okul Etiketi adıyla yeni bir etiket başvurusu başlatılmıştı. Çeşitli kriterleri sağlayan okullar, sistemden belirlenerek adaylık süreçleri başlatıldı.

            Yapılan başvuruların titizlikle değerlendirilmesi sonucunda; 2019-2020 eğitim öğretim yılında Çanakkale’ de 2 okul eTwinning okulu  etiketi kazandı. Bunlardan biri de ilkokullar kategorisinde bu etiketi alan Ezine’nin başarılı  okulu Geyikli İlkokulu oldu.

            Çanakkale İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen törenle eTwinning Okul Etiketini kurum adına Okul Müdürü Merve Cihan aldı. Törenden sonra gazetemize açıklamalarda bulunan Cihan: “Böylesi büyük bir ödüle layık olmak büyük bir gurur. eTwinning Okulu unvanı ile okulumuzun kalitesi onaylanmış oldu. Öğrencilerimiz için daha iyi ne varsa okulumuzda yapılmaktadır. Bu bağlamda ileriye yönelik her türlü pedagojik , teknolojik yenilikler öğrencilerimize benimsetilmeye çalışılmaktadır” dedi.

            Geyikli İlkokulu’nda eTwinning projeleri yapan okulun başarılı çalışmaları göz dolduran  öğretmenlerinden İsmail Erdoğan ise çalışmaları ile ilgili şunları dile getirdi: “Benim hemen her projede dile getirdiğim bir cümle vardır: Geyikli İlkokulu Çanakkale’nin en iyi ilkokullarından birisidir. eTwinning Okulu unvanı alarak benim bu cümlem Avrupa tarafından da doğrulanmış oldu. Yaklaşık olarak üç yıllık bir uğraşın sonucunda Brüksel tarafından Avrupa çapında tanınır bir okul olmak mutluluk verici. eTwinning okul etiketini almak için pek çok kriteri yerine getirmiş olmak gerekiyor. Biz de eski öğretmenimiz Cem Moran ile birlikte eTwinning okulu olma hedefimize sabırla çalışarak ulaştık. Bu unvan ile okulumuz Avrupa ülkeleri Merkezi Destek Servisi tarafından kalitesi tanınır olmuştur. Öğrencilerimiz her şeye layıktır. Onlara en ileri seviyede yetiştirmek için okul olarak elimizden geleni yapmaktayız” dedi.

            Geyikli İlkokulu eski öğretmenlerinden Cem Moran ise eski okulunun bu ödülü almasından dolayı mutluluk duyduğunu belirterek, “Geyikli İlkokulu olarak uluslararası alanda okulumuzu tanıttık. Çanakkale’de eTwinning ilkinden olarak büyük bir başarıya imza attık .Okulumuzun Avrupa’da daha da tanınması için arkadaşlarımın başarılı çalışmalara devam edeceğine şüphem yoktur” dedi.

eTwinnning Okul Etiketi Nedir?

eTwinning Okulları şu alanlarda öncü kurumlardır:

– Avrupa düzeyinde eTwinning için rol modelleri olarak tanınmakta ve projenin gelecekteki gelişimine ilham vermek için önde gelen okullardan oluşan bir ağ oluşturmaktadır.

–  Avrupa düzeyinde görünürlüğü yüksek ve eTwinning Okul Etiketlerini tanıtım ve bilgilendirme materyallerinde gösterebiliyorlar.

–   Lider olarak tanınır:

–   Dijital uygulama

–   e-Güvenlik uygulaması

–   Pedagojiye yenilikçi ve yaratıcı yaklaşımlar

–   Personelin sürekli mesleki gelişimini desteklemek

– Personel ve öğrencilerle işbirlikli öğrenme uygulamalarının teşvik edilmesi

            ETwinning Okul Etiketi ile eTwinning, yalnızca bireysel eTwinner’ların değil, öğretmen ekiplerinin ve okul liderlerinin birlikte çalıştığı tüm okulun katılımını, bağlılığını tanır ve değerlendirir. Bir eTwinning Okulu statüsüne ulaşma kavramı, nesnel olarak değerlendirilebilecek bileşenlerle birlikte gelişimsel bir yolculuktur. Bu bir rekabet değil, bir seviyeden diğerine ilerleme. Tüm eTwinning projeleri yürüten öğretmenlerin amacı ve  pusulası, eTwinning Okulu olmaktır.

            Öğrencilerini zenginleştiren, okulunu hem Avrupa’da hem de Türkiye’de marka haline getiren, dönüştüren, yenilikçi, ilimizin ve okulunun adını uluslararası platformlarda duyuran değerli idarecilerimize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve velilerimize bu başarıdan ötürü teşekkür ediyor başarılarının devamını diliyoruz.