27 Kasım 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çan İlçesinde Kadınlar davul çalıp mani Söyleyerek köylüyü sahura kaldırdı

Çan ilçesine 12 kilometre uzaklıkta bulunan 100 haneli Büyükpaşa köyünde köylü kadınlar, davul çalarak köylüleri sahura kaldırdı.

Ramazan davulunu bu kez kadınlar çaldı

Çan ilçesine bağlı Büyükpaşa köyünde her yıl ramazan ayında sahur vaktinde köy gençleri tarafından çalınan ramazan davulunu, ilk sahurda bu kez kadınlar çaldı. Köy muhtarı Selahattin Yılmaz’ın eşi Hacer Yılmaz, beraberinde arkadaşlarıyla birlikte, davul çalarak köylüyü sahura kaldırdı.

Kadınlar olarak davul çalalım, birlik olalım dedik

Maniler söyleyerek köy sokaklarında gezen kadınlar, renkli görüntüler oluştururken, sahura kalkan vatandaşların verdikleri iftarlık hediyeleri de topladı. Boynunda davuluyla, arkadaşlarıyla birlikte maniler söyleyerek köy sokaklarında gezen Hacer Yılmaz, “İlk sahurumuza başlıyoruz bu akşam inşallah. Kadınlar olarak insanlarımızı ilk sahura biz kaldırmak istedik. Davul çalmak hoşumuza gitti. Kadınlar olarak davul çalalım, birlik olalım dedik” dedi.  Yılmaz, verilen hediyeleri de akşam iftarda kadınlarla birlikte yiyeceklerini söyledi.

Köy imamı Fatih Er, “Bu akşam ilk teravihi kıldık. İnşallah Ramazan ayı böyle coşkulu geçecek köyümüzde. Gençlerimiz devam edecek bundan sonraki akşamlar. Bu akşam, ilk akşamı, köyümüzün bayanları ‘Biz çalalım’ dediler. Değişik bir hava oldu. Uyumadılar bu saate kadar sağ olsunlar. Sokakları geziyorlar” diye konuştu.