20 Nisan 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi Ortaokul Öğrencilerine TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ

Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi 11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Türkiye Finallerinde TÜBİTAK TEŞVİK ÖDÜLÜ aldı.

TÜBİTAK-Bilim İnsanları Destekleme Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen “11. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması”nda, ÇANAKKALE BİLİM VE SANAT MERKEZİ öğrencisi Ceren MACİT ve danışman öğretmeni Dr. Derya GİRGİN fizik alanında teşvik ödülü kazanarak Çanakkale’ye  gurur yaşattılar.

TÜBİTAK-Bilim İnsanları Destekleme Programları Başkanlığı tarafından 11.si düzenlenen “Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Final Yarışması”nın Eskişehir Türk Dünyası Bilim Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen “Final Sergisi” sona erdi. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa; Vali Azmi Çelik, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Cem Gençoğlu, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. A. Arif. Ergin, Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, öğretmenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

Türkiye genelinde 7 bin 905 başvuru arasından, 12 bölge merkezinde yapılan değerlendirmelerin sonucunda belirlenen 96 projenin finalist olarak katıldığı “Final Sergisi”nde, Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi Sınıf Öğretmeni Dr. Derya GİRGİN’in danışmanlığında öğrencisi Ceren MACİT’in hazırlamış olduğu “Islak Şemsiye Derdine Son” adlı projeleri Fizik alanında teşvik ödülü almaya hak kazandı. Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezini  başarıyla temsil eden 5.sınıf öğrencisi  Ceren MACİT  danışman öğretmeni Dr.Derya GİRGİN ile birlikte bu proje ile günlük yaşamda karşılaşılan güncel bir probleme yapıcı çözüm ürettiklerini,. yapılan çalışmada şemsiye kurutmatik olarak adlandırılan bir mekanizma ile şemsiyelerin hijjenik, rahat ve kolay hemde daha hoş bir kokuya sahip olarak temizlenmesi ve kurutulması sağlandığını ifade etmiştir.