14 Haziran 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE DEVLET HASTANESİ YENİDOĞAN ÜNİTESİ ÇAĞI YAKALIYOR

ÇANAKKALE DEVLET HASTANESİ YENİDOĞAN ÜNİTESİ ÇAĞI YAKALIYOR

 

22022016_5_0001

 

 

Çanakkale Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı Çanakkale Devlet Hastanesi Bahattin ve Huriye Demircioğlu Ekbinası Yenidoğan servisinde kurulan asfiktik yenidoğanlarda sakatlık ve ölümü azaltmada etkinliği kanıtlanmış nöroprotektif bir tedavi modeli olarak bilinen ‘’Terapotik Hipotermi’’ cihazı yenidoğan bebeklerinin hayatını kurtaracak.

 

Doğum sonrası canlandırma uygulanan yenidoğanda beyin hasarını önlemek amacı ile vücudu soğutarak uygulanan bir tedavi protokolü olan Terapotik Hipotermi hakkında Çanakkale Devlet Hastanesi Neonatoloji Uzmanı Dr. Sema Arayıcı şu bilgileri aktardı.

 

“Perinatal asfiksi; doğum öncesi, doğum ve doğum sonrasındaki çeşitli nedenlere bağlı olarak yenidoğanda ortaya çıkan hipoksi ve iskeminin bir arada görüldüğü, mortalite ve morbiditesi yüksek olan ciddi bir klinik tablodur. Perinatal asfiksi ve sonucunda ortaya çıkan hipoksik iskemik ensefalopati bebeklerde nörolojik sekelin önemli bir nedenidir.

 

‘’Terapotik Hipotermi’’ asfiktik yenidoğanlarda sakatlık ve ölümü azaltmada etkinliği kanıtlanmış nöroprotektif bir tedavi modelidir. Yapılan çalışmalarda ilk 6 saatte başlanan ve 72 saat süreyle devam edilen hipotermi tedavisinin ölümü ve sakatlığı azalttığı, ayrıca yaşayanlarda normal nörolojik duruma sahip hasta sayısını artırdığı bildirilmektedir.

 

Hipotermi tedavisinin nöroprotektif etkisi tedavinin başlanma zamanına, tedavi süresine ve hipoterminin derecesine bağlıdır. Etkin bir tedavi için hipotermi tedavisine tercihen ilk iki saatte en geç ilk altı saatte başlanmalıdır.

 

Asfiktik bebekler belirli kriterleri karşıladığında terapötik hipotermi tedavisine başlanmakta ve bu tedavide vücut ısısı özel bir cihaz aracılığıyla 33-34 °C’ ye kadar soğutulmaktadır. Belli bir süre kontrollü bir şekilde bu vücut ısısında tutulan bebekler tedavi sonrasında tekrar normal ısıya döndürülmektedir. Bu süreçte beyin fonksiyonları da özel bir cihaz (beyin fonksiyon monitörü- amplitude integrated EEG -aEEG-) vasıtasıyla takip edilmekte, böylelikle hem tedavinin etkinliği hem de ek tedavi ihtiyacı değerlendirilmektedir.”

 

22022016_5_0002

 

About Post Author