Çar. May 27th, 2020

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE İŞ DÜNYASINDAN BİRLİK VURGUSU

19 min read

Çanakkale’nin ekonomik durumunu ve potansiyelini, ilde devam eden yatırımları, istihdam konularını ve projeleri değerlendirmek amacıyla Çanakkale Oda-Borsa ve Siadları “Çanakkale İş Dünyası Müşterek Değerlendirme Toplantısı”nda bir araya geldi.

 

Çanakkale Ticaret Borsası ev sahipliğinde yapılan toplantıya Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret Borsası, Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Sanayici ve İş insanları Derneği, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği, Biga Sanayici ve İşadamları Derneğinin Başkanları, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreterleri katıldı.

 

Açılış Konuşmasını yapan Çanakkale TB Başkanı S.Kaya ÜZEN 24 Haziranda gerçekleştirdiğimiz Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Seçimleri ile Türkiye’nin güçlü ve sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu belirterek, seçim sonuçlarının ilimize, ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ARTIK EKONOMİYE, REFORMLARA ODAKLANARAK GELECEĞİN BÜYÜK TÜRKİYE’SİNİ İNŞA ZAMANIDIR

 

Başkan Üzen “Şimdi iş adamları olarak beklentimiz, yapısal, mali ve finansal tedbirleri içeren kapsamlı bir program hazırlanarak hemen ekonomiye hızlı şekilde geri dönüp, yeni dönemde ülkemiz için önemli bir çıpa olan AB sürecinin yeniden canlandırılmasına yönelik gerekli adımların atılması, OHAL’in uygun görülen en kısa zamanda sona ermesi, ekonominin ihtiyaç duyduğu yapısal reformlara hız verilmesi ve siyasi alanda demokratik bir hukuk devletinin gereği olan ilerlemelerin sağlanmasını bekliyoruz.

 

Ülke olarak Dünya dengelerinin hızla değiştiği, ticaret savaşlarının dünyadaki üretim ve tüketim eğilimlerini etkilediği, yakın bölgelerde çatışma ve istikrarsızlığın devam ettiği kırılgan bir uluslararası ortamdan geçmekteyiz.

 

Ekonomideki sorunların aşılması ve kalkınma hamlesinin devamı açısından, uluslararası sermaye akışlarının sağlanması için AB çıpasının geçerlik kazanması ve reformlara geri dönülmesi elzemdir.  Türkiye’de güçlü yürütmenin yanında etkili bir yasama ve bağımsız yargının da bu yeni dönemde pekişeceğini ümit ediyoruz. Yeni sistemin ilk kabinesine atanmış olan TOBB Kadın Girişimciler Kurulu Başkan Yardımcısı Ruhsar Pekcan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Ticaret Bakanı oldu.  Tarım ve Orman Bakanlığı görevine Bekir Pakdemirli, Kültür ve Turizm Bakanlığına ise Mehmet Ersoy getirildi. Çanakkale yerelinde ilimiz siyasi yönden mevcut yapısını korumuştur. Çanakkale ekonomik yönden geçmiş dönemde ki kazanımları ile birlikte önümüzdeki dönemde dinamiklerini koruyacak ve diğer illere göre çok daha hızlı gelişecektir. Bu dönemin yöneticileri olarak birlikte çalışarak, işbirlikleri yaparak Çanakkale’mizi çok daha iyi yerlere getirmenin marka şehir yapmanın mücadelesini vereceğizdedi.

 

MARKA KENT ÇANAKKALE

 

ÇTB Başkanı Üzen Her zaman ifade ettiğimiz üzere Çanakkale’miz sahip olduğu değerler açısından bir marka kenttir. İlimiz ülkemizin tarım deposu ve üretim sahasıdır. Şehrimiz Tarımda ve hayvancılıkta oldukça iddialı bir ildir. Bölgemizin coğrafi yapısı ve iklimsel özelliklerinden dolayı ürün çeşitliliğimiz çok fazladır.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak misyonumuz üyelerimizin sektörlerinde gelişmelerini sağlamak ve uygun ortamlar hazırlamaktır. Bölge ekonomisini büyütmek ülkemizde ve dünyada Çanakkale’yi ve üyelerimizi en iyi şekilde tanıtmak için var gücümüzle çalıyoruz.

Çanakkale Ticaret Borsası olarak böylesi zengin topraklarda çok sayıda girişimcimiz olduğunu gördük. Bu girişimcilerimiz, emeklerinin karşılığını, doğru bir pazarda değerlendirebilirlerse alacaklar, bunu biliyoruz. Rekabetin yoğun olduğu bu pazarlarda varlık gösterebilmenin temeli de şüphesiz ki MARKALAŞMAK’tan geçmekte” dedi.

İlimizde markalaşma niteliğine sahip birçok ürün bulunduğunu belirten Başkan Üzen Bizler ilimizdeki bu ürünlerin Coğrafi işaretlerinin alınmasını ve bunlarla ilgili düzgün denetim mekanizmalarının oluşması gerektiğine inanıyoruz. Biz ilimiz markalaşma çalışmalarının tüm kurumlarımızın iş birliği ile daha da hızlı bir şekilde tamamlanacağını ümit etmekteyiz.” dedi.

Borsa Başkanı Üzen Çanakkale Ticaret Borsasının Markalaşma konusunda yapmış olduğu çalışmalar ile ilgili bilgiler verdi.

 

İLİMİZDE İHRACAT SEFERBERLİĞİ BAŞLATALIM

 

Borsa Başkanı Üzen Türkiye’yi 500 milyar dolar ihracat hedefine yaklaştırmak için ülkemizde ihracat seferberliği başlatıldığını belirterek eski satış ve pazarlama yöntemlerini kullanarak, ihracat hedeflerimize ulaşmamız mümkün olmadığını 500 milyar hedefine ulaşmak için ihracat yaptığımız pazarları ve ihraç ettiğimiz ürünleri çeşitlendirerek, ihracatçı sayımızın da arttırılması gerektiğini belirtti. Bu kapsamda ilimizde tüm oda, borsa ve siadlarımız destekleri ile ihracat seferberliği başlatılarak iş dünyası olarak üyelerimizi, kobilerimizi hazırlamamız için çalışmalar yapmalıyız dedi.

 

EZİNE GIDA İHTİSAS OSB

 

Ulusal Kalkınma Planlarımıza, 2023 hedeflerimize çok önemli katkı sağlayacağına inandığımız Ezine Gıda İhtisas OSB’yi bu anlamda çok önemsiyoruz. Çanakkale Ticaret Borsası olarak Ezine Gıda ihtisas OSB ile ilgili yapılan tüm çalışmalarda öncelikle Sayın Valimize, Sayın Grup Başkan vekilimiz Bülent Turan’a, Ticaret ve Sanayi Odamıza  ve OSB’nin Yönetim Kurulunda yer alan, elini taşın altına sokan herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

 

Başkan Üzen “OSB’de yer alan firmalarımız, vergi muafiyetleri başta olmak üzere birçok teşvik avantajına sahip olacaktır. Ezine Gıda İhtisas OSB’nin hizmete girmesiyle birlikte İldeki istihdam oranında önemli artış ve kalıcı iş imkanı sağlanacaktır. Kısa vadede sağlanacak istihdamla beraber bölgemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ivme kazandıracağına, Uzun vadede yerli ve yabancı yatırımcıyı bölgeye çekerek yeni katma değerler yaratacağına inanıyoruz.

 

Bizler OSB’ye yeni yatırımcıların gelmesi ile ilgili çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Burada dikkat çekmek istediğimiz husus yerel firmalarımızın, yerel yatırımcılarımızın bir takım önceliklere sahip olmasının sağlanmasıdır” dedi.

 

DENİZ ULAŞIMINDA GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ

 

Başkan Üzen ayrıca “Son dönemde ilimiz trafiğinde ve gemi geçişlerinde yaşanan aşırı yoğunluktan dolayı gıda ve tarımsal ürün taşıyan araçların geçişinde ve ürün teslimlerinde önemli gecikmeler yaşanmaktadır. Sorunun önemini ve sıkıntıyı gündeme getiren Borsamız, çözümün bulunması ve gıda taşıyan araçlara kolaylık sağlanması için Çanakkale Valiliği ve GESTAŞ’a konuyu bildirerek, geçişte sıkıntı yaşayan üyelerimize kolaylık sağlanması için önemli adım atmıştır. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Bu anlaşmamızın sürdürülebilir olmasını diliyoruz.” dedi Üzen son olarak İlimiz Ekonomisini katkıda bulunacak konuları ise şu şekilde sıraladı.

  • Yabancılara Konut Satışı
  • Küçükkuyu- Midilli Seferleri
  • Çanakkale Boğaz Köprüsü
  • Uçak Seferleri
  • İmar Barışı ve Vergi Affı

 

Başkan Üzen konuşmasının sonunda katılım yapan değerli başkan ve üyelerine teşekkür ederek toplantının ilimize ve ülkemize faydalar getirmesi temennisinde bulundu.

 

BİSİAD Başkanı Sn. İsmail ÖZER konuşmasında; bu müstesna toplantıda söz aldığı için teşekkür ederek toplantının hayırlı olmasını diledi. Başkan Özer “24 Haziran seçimlerini demokratik bir ortamda geçirmiş bulunuyoruz. Yeni yönetim sisteminin ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Artan rekabet koşulları ticaretin değişen şartları, inovatif çalışmalar ile yeni açılan kapılar iş dünyamıza çok daha örgütlü olmayı sorunları organize olarak çözmeyi, planlı ve programlı hareket etmeyi haklarının peşinde güçlü bir şekilde koşmayı, verimli hareket ederek kaynakları tasarruflu kullanmayı ve ortak ihtiyaçların karşılanmasını şart koşmaktadır” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MARKA YARATMAK HEPİMİZİN ORTAK HEDEFİ

 

İsmail Özer Devamla “Bölgemizi ele aldığımızda tarıma dayalı kalkınmanın öne çıktığını Turizm ve sanayileşmenin bölge ekonomimize önemli katkı sağladığını gözlemliyoruz. Tarım ürünleri üretimimiz iyi durumda lakin tarımsal sanayileşmenin yeterince gerçekleşmediğini ifade edebiliriz. Et üretimimiz güzel ve kaliteli fakat, orda da tanıtım eksiğimizin olduğunu düşünüyorum. Bölgemizde Dünya pazarında söz sahibi sanayi kuruluşlarımız bulunmaktadır, bunları arttırmak daha çok marka yaratmak hepimizin ortak hedefi olmalıdır. Biga Organize Sanayi Bölgemizin alt yapı sorunları bulunmaktadır, OSB mizin doğalgaza kavuşması yatırımcımız için önem arz etmektedir diyerek sözlerine son verdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MÜSİAD Başkanı Ali Osman YILDIZ konuşmasının başlangıcında Çanakkale’de markalaşma niteliğine sahip çok fazla değerin olduğunu altını çizdi.  Başkan YıldızBaşka illerde görüyoruz bütün ilin nerdeyse bir tane markası var, bir ürünü var. Çanakkale’de hangi ilçeye gitseniz, nereye baksanız Türkiye’nin en iyileri bizim ilimizde Bu nedenle biz bir tanesine yoğunlaşamadığımızdan çok büyük marka olamıyoruz il olarak. Ben Ticaret Odalarının, Borsalarının kendi iştigal konuları ile ilgili aslına bakarsanız gereğinden fazla ve çok daha iyi işler yaptığını düşünüyorum” dedi.

 

Ezine Gıda OSB’si ile ilgili de değerlendirmede bulunan Başkan Yıldız Ezine OSB’nin Çanakkale için bir fırsat olduğunu ve mutlaka otomotiv sanayinin yan sanayisi oluştuğu gibi burada imalat yapacak firmaların en kötüsü ambalaj sanayisinin yer alması gerektiğine dikkat çekti.

 

BİRLİK ve BERABERLİĞİMİZİ GÜÇLÜ TUTMALIYIZ

 

Toplantının İlimizde ortaklık kültürünün geliştirilmesine vesile olmasına katkı sağladığını belirten Başkan Yıldız son olarak Çanakkale Boğaz köprüsü ile ilgili gelecek olan yabancı sermayedenler elimizdeki ufak işleri alacaklar bu yüzden birlik ve beraberliğimizi güçlü tutmalıyız” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ÇASİAD Başkanı Sn. Semih BAŞARAN konuşmasında “Oda Borsa ve Siadlarla beraber düzenlediğimiz paydası Çanakkale olan ortak akıl toplantısının ev sahipliğini yapan Çanakkale Ticaret Borsasına teşekkür etti.

 

EKONOMİ TEKNOLOJİ BAŞLIĞINDA DÜNYA DEĞİŞİMİ ÇOK HIZLI DEVAM EDİYOR

 

Başkan Başaran “Yakın geçmişte örneğine rastlanmayan bu birlik ve beraberliğin umarım ilimizde tüm dinamikleri hayat geçirerek faydalı olacağı düşüncesindeyiz. Ekonomi ve teknoloji başlığında dünya değişimi çok hızlı devam ediyor. Endüstri devrimleri yüz, ikiyüz yıldan yirmi yıl ortalamalara kadar geriledi ve bizde iş adamları olarak bu değişimi yakalamak zorundayız. Biz Çasiad olarak bu dönemde teknolojik gelişim nitelikli personel ve eğitim konularına ağırlık verdik. Bu konulara baktığımızda tüm ilçe dinamikleri ile ciddi bir büyüme sürecine giren Çanakkale’de piyasa şartları ve işletmelerimizin mevcut durumu firmalarımızın rekabetçiliğini düşürüyor. Ali Osman Başkanımızın da dediği gibi dışarıdan gelecek büyük yatırımcılara karşı rekabet avantajımız gittikçe kayboluyor, azalıyor.  Bu süreçle de baş etmenin yolunun biz bu dönemde teknolojik gelişim nitelikli personel ve eğitimden başlatmaya karar verdik” dedi.

 

Tarım tarıma dayalı gıda sanayi turizm, ticaret yabancıya konut satışı ki yabancıya konut satışı ile ilgili de  çalışma yaptıklarını belirten Başkan Başaran “önceki dönem milletvekilimizden söz aldık onlar hazır belirli bir noktaya getirdik. Bu konularda biz iş insanlarının esnafın, müteşebbisin önünü açmak adına bu toplantıların faydalı olacağına inanıyorum. Çasiad Yönetim Kurulu adına bu işbirliği modelinin bizi ileriye taşıyacağını düşünerek hepinize saygılar sunuyorum” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biga TB Başkanı Sn. Mesut OKYAY’ın konuşmasında Öncelikle yapılmakta olan boğaz köprüsü Çanakkale’nin geleceğini değiştirecektir. Bu Avrupa ile Anadolu arasındaki transit yolunu birleştiren bir son zincir.  Onun sayesinde de bölgemizde trafik ciddi anlamda artacak tabi ulaşımı kolaylaştıracak. Ulaşımın kolaylaşması demek her türlü yatırımın geleceği anlamını taşımaktadır. Bunlar Turizmin canlanması demek teknolojik yatırımın önünün açılması demek, büyük yatırımların, sanayi kuruluşlarının gelmesi demek buda tabi bölgenin bir neticede büyüyüp göç almasını nüfusun artması demek. Bizim burada yapacağımız tabiî ki de iş adamları olarak bunlara tedbirler alacağız bizde kendimizi geliştirmek maksadıyla tedbirler alacağız bu büyük gelime ayak uyduracağız” dedi.

 

GÜZEL PLANLAMA İLE İLİMİZ DAHA DA GÜZELLEŞECEK

 

Burada dikkat çekmek istediği en önemli konunun  ilin planlamasının çok güzel yapılması olduğunu belirten Biga TB Başkanı Okyay “Çanakkale Türkiye’nin en güzel şehirlerinden bir tanesidir. Her şeyin olduğu bir şehirde yaşıyoruz. Turizmin olduğu, çok verimli toprakların olduğu, sanayinin olduğu, üniversitenin olduğu çok yaşanası bir şehirdeyiz. İlerde daha da güzel yapabilmek tamamen bizim elimizde bunu da bir tek şeyle yapabiliriz Planlama ile Planlamayı çok ciddi yaparsak istediği kadar yatırım gelsin başımızın üstünde” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gelibolu TSO Başkanı Sn. Bülent ÇETİN’in konuşmasında Öncelikle 24.06.2018 seçimlerinden sonra oluşan Cumhurbaşkanlığı Hükümet sistemi ve yeniden teşkil eden bakanlar kurulumuzun ülkemize, milletimize hayırlı olmasını diledi.

 

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ İLİMİZ EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKILAR SAĞLAYACAKTIR

 

Başkan Bülent Çetin “Bilindiği üzere yapımı devam etmekte olan Çanakkale 1915 köprüsü çalışmaları hızla devam etmektedir. Köprünün ana şantiyesinin Gelibolu’muzda olması ilçe ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Önümüzdeki günlerde çevre yolu çalışmalarının başlamasıyla bölgemize büyük bir hareketlilik getirecektir. Yıllardır oda olarak dile getirdiğimiz Gelibolu’nun kanayan yarası haline gelen Gelibolu Feribot iskelesi geçtiğimiz günlerde yapılan tören ile yüklenici firmaya yer teslimi yapılmış 18 ay içerisinde tamamlanarak faaliyete geçip, ilçemizin trafik sorunu ve en önemli can ve mal emniyeti açısından büyük bir rahatlık sağlayacaktır. Gelibolu feribot iskelesinin yapımı ile ilgili olarak Çanakkale Valimiz Sn. Orhan Tavlıya, Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Sn. Bülent Turan’a ve emeği geçen herkese sonsuz şükranlarımızı sunarız” dedi.

 

Her platformda dile getirmiş olduğumuz Çanakkale ilimizin en fazla lisansı ve uluslar arası dereceleri bulunan treatlon sporcularının Gelibolu’da olduğunu belirten Başkan Çetin “Bununla ilgili olarak sporcularımızın idmanları Çanakkale’de bulunan yüzme havuzlarının yapılmasından dolayı gidiş -gelişlerde büyük sorunlar yaşanmaktaydı. Yetkililerle yapılan ısrarlar sonucunda sporcularımızın maliyetlerini gidererek yer tespiti ile birlikte inşasına başlanacak olan kapalı yüzme havuzumuzun Gelibolu’muza hayırlı olmasını diler, bu konuda desteğini esirgemeyen Ak Parti Grup Başkan Vekilimiz Sn. Bülent Turan’a bir kez daha teşekkür ederiz.”  dedi.

 

Başkan Çetin ayrıca “Diğer oda borsa başkanlarımızın belirttiği gibi gemi geçişlerinde büyük sıkıntı vardı bizde ilçe trafik komisyonuna tekliflerde bulunduk. Bu konuda bizde yardım talep ettik. Şu anda Gelibolu’muzda tarıma dayalı bir ekonomi olduğu için verim konusunda ciddi bir sıkıntı var. Bu gibi konularda verim düşüklüğünün sebeplerinin araştırılarak ilgili bakanlığımıza bildirilmesi için bir komisyon kurulup bu konunun üzerinde tartışılmasını teklif ediyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Biga TSO Başkanı Sn.Şadan DOĞAN’ın konuşmasının başlangıcında Kaya Bey nezdinde Çanakkale Ticaret Borsası’na öncelikle böyle bir toplantı organize ettiği için teşekkür etti.

 

Şadan Doğan “Biz Biga olarak Çanakkale’nin en büyük ilçesi olduğumuz için, hem taleplerimizi hem de yapmak istediklerimizi sizinle paylaşmak istiyorum. Baktığımız zaman Biga’mızda önem verdiğimiz tarım ve hayvancılığımız olmazsa olmazımız. Bunun yanında sanayimiz, Üniversitemiz. Bir turizm alanında biraz eksiğimiz vardı. Önümüzdeki dönemde turizme ağırlık vererek bu eksiğimizi de gidereceğiz. Tarım ve hayvancılıkta Ezine Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgemizin bir an önce bitmesini istiyoruz. Çünkü Biga’mızda et süt işleme fabrikasına ihtiyacımız var. Tabi bunun yanında diğer ürünlerimiz ile ilgili biber fabrikalarımız var ama salça fabrikamız daha verimli hale gelmesi için yerimizde var. Biz bir taraftan çalışmalarımıza başladık bir iki yıldan beri. Ama tamamen Ezine Gıda Organize Sanayi’nin bitmesini bekliyoruz. Tabi bunun yanında normal organize sanayimiz çok şükür ki arsalarımız doldu. Yaklaşık 52 tane fabrikamız var. 1350 kişi istihdam etmekte. Tabi bunların genişleme sahası ihtiyacımız var onların da çalışmaları başladı. En kısa zamanda hayata geçeceği temenni ediyoruz” dedi.

 

YAN SANAYİYE İHTİYAÇ VAR

 

Yan sanayiye çok ihtiyaç olduğunu vurgulayan Başkan Şadan Doğan “Ben TSO Başkanı olduğumda kendi sektörümü ele aldım. Mobilya yan sanayisini baya geliştirdik. İstanbul’dan getirttirdiğimiz kutu yerine kutu fabrikasını Biga’ya kurduk. Bizim yanımızda yetişen, belirli bir yere gelen arkadaşlarımız kendilerine iş imkânı kurdular yan sanayide. İnanırmısınız biz Doğtaş olarak Rusya’ya mal veremiyoruz ama Biga’dan mobilyacı arkadaşlarımız ihracat yapıyor. İtalya ve Rusya’da bu Biga’daki firmalarımız depolarını kurdular. Orada ihracat yapmaktalar. Tabi ihracatın gelişmesi ve kalkınması gerekmekte.

Tabi sanayi derken küçük sanayilerimizi de düşünmek zorundayız. Biga’mızda şuanda iki sanayi sitemiz, yaklaşık 400 tane atölye tarzı imalatçı var.  Üçüncüsünde de ihtiyacımız var. En kısa zamanda bunu da hayata geçiririz. Tabi üniversite ilçesi olmaya çalışıyoruz. İki fakültemiz var. Üçüncü fakültemizde 2019 da işletme fakültesi olarak hayata geçirilecek inşallah.

 

Başkan Doğan ayrıca “Bununla beraber üniversitemizin de Biga Üniversitesi olmasını talep ediyoruz. Onu da önümüzdeki yıllarda hayata geçirmek istiyoruz. Şuanda 8950 tane öğrencimiz kayıtlı. Fen Lisemizi de İÇDAŞ’ın yapmasıyla birlikte hedefimizin 11.000-12.000 olması yönünde. Tabi büyürken de planlı büyümemiz lazım. Bununla da ilgili Odamız ile beraber Üniversite-Sanayi işbirliği yapıyoruz. Üniversitemizdeki dekanlarımızla görüşmeleri yaptık. Önümüzdeki günlerde bütün sektörleri tek tek Üniversitedeki hocalarımızla masaya yatırıp sorunlar ve önlemleri ile bunları da çözersek ekonomiye katkı sağlamış oluruz. Birde Biga’da her geçen gün ortaklık kültürü artmaya başladı. Gerek inşaat, gerek mobilya sektöründeki firmalar ortak olup, üretim yapmakta. Türkiye’nin internet satışında en yüksek satışı yapan Biga ilçesidir. %60’ı Biga’dan karşılanmakta. Bu da çoğu tekstil ve mobilya sektörlerindedir. En büyük eksikliğimiz turizm. Bundan sonraki en büyük kararlarımızı oraya vereceğiz. Ayrıca Lojistiğimizi çözmemiz lazım. Buda demiryolu gibi, köprümüzün olması ile beraber, denizyolu gibi limanlardan geçmekte.

 

Başkan Doğan son olarak Ekim ayında yapılacak olan Biga Fuarı ile ilgili bilgiler vererek. Fuarımızı ileriki yıllarda dünyaya taşımak istiyoruz” dedi.  Fuar açılışımıza TOBB Başkanımız geldiği zaman yada biz gittiğimiz zaman Biga’mıza okul sözü vermişlerdi. Onu da kendisine hatırlatalım. Beni dinlediğiniz için çok teşekkür ederim” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale TSO Başkanı Sn. Selcuk SEMİZOĞLU’nun konuşmasında Kaya Beye özellikle kendisine ev sahipliği için böyle bir toplantı düzenlemekteki fikri için teşekkür ediyorum dedi.

 

Başkan Semizoğlu “Bildiğiniz gibi nisan ayında oda ve borsaların seçimleri tamamlandı. Seçimler tamamlandıktan sonra hemen bir ön seçim kararı alındı ve Türkiye tekrar bir seçim atmosferine girdi birde ramazan girdi araya dolayısıyla seçimin ilk gününden beri bugüne kadar yaptığımız işler  hep düzeltme işleriydi. Bundan sonra daha farklı şeyler yapmamız gerektiğine inanıyorum. 24 Haziran Seçimlerinin tüm ülkemize halkımıza milletimize hayırlı olmasını diliyorum. Türkiye’de bir belirsizliğin ortadan kalktığına inanıyorum. Halk iradesini öyle veya böyle göstermiştir. Tabikide bu haftanın başında açıklanan kabinede Türkiye’mize hayırlı olsun diliyorum. Kabine çok enteresan geldi şahsıma çünkü  son dakikaya kadar kimse bilmiyordu. Ama isimlerin iş dünyasından fiilen iş yapan insanların  bir çok bakanlığın başına gelmesi iş dünyası için sevindirici ve umut vericidir diye düşünüyorum.Kendilerine başarılar diliyorum” dedi.

 

EZİNE GIDA  İHTİSAS  OSB TÜRKİYE’DE REKOR HIZLA TÜZEL KİŞİLİĞİNİ TAMAMLADI

 

Başkan Selçuk Semizoğlu “Ezine Gıda İhtisas gerçekten Türkiye’de rekor hızla tüzel kişiliğini tamamladı ve 2018 in 3.çeyreğinde parsel satışlarına başlanacak inşallah. Bununla birlikte Mayıs ayının sonlarına doğru Ezine ilçesinde içinde bulunduğu hibe desteği organize sanayiler için hibe desteği açıklandı. Ezine için bu destek %60.Yani arsa bedeli 10 liraysa 6 lirası hibe yatırımcı sadece 4 lira para ödeyecek. Çok sevindirici ve motive edici bir şey   Ezine Gıda ihtisas OSB açısından.Ezine gıda ihtisas sanayi çok önemli bir yatırım gerçekten Çanakkale için çünkü bizim çocukluğumuz Türkiye kendi kendine yeten 7 ülkeden biri diye geçti bunu geçen gün ziraat odası başkanımıza söyledim şu anda hayvan yemimizin, %50-%60 ı ithal ürünlerden oluşuyor çünkü büyük ölçüde sulu tarıma geçtik.Sulu tarıma geçtik ama tarladan topluyoruz 1 liraya satıyoruz 1,5 liraya alan bunu 5 liraya ihraç ediyor dolayısıyla bizim bunun gerçek katma değerini almamız lazım içinden il olarak Ezine Gıda İhtisas bunun için çok önemli.” dedi.

 

BİRLİKTELİK ŞART

 

Başkan Semizoğlu “Ali Osman başkana kesinlikle katılıyorum. Ortaklık kültürünü ilimizde geliştirmemiz lazım bu ortaklık fikir ortaklığı illa iş ortaklığı değil fikir ortaklığıda bir ortaklıktır bu günkü toplantıda bir ortaklıktır. Bunun en büyük örneğini biz 2018 yılını troya yılı ilan ettirmek için fitili ateşlemekle yaptık. Ali Osman başkanımda ordaydı Kaya başkanımda ordaydı o zamanki ÇASİAD başkanımızda ordaydı rektör hocamızda ordaydı. Çok hızlı üst üste toplantılarla 2018 yılının Truva yılı ilan edilmesine vesile olduk.ve şu anda dünyada turizmle ilgili Türkiye’nin dünyanın herhangi bir şehrinde Türkiye’nin bir standı varsa Truva atı orda Çanakkale orda konuşuluyor.Bu ilimiz için çok büyük bir değerdir, çok büyük bir kazançtır.

 

Ali Osman başkanıma katılıyorum yine bizim için büyük paralar büyük sermayeler için bir para değil bunun için birlikte olmalıyız. Sektörlerimizi doğru seçmeliyiz yoksa kendi fabrikalarımıza kendi iş yerlerimize bekçi oluruz arkadaşlar. Birliktelik şart.

 

Çanakkale’nin her platformda dile getirmeye çalıştığım sorunları. Seçimden önce CHP genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu bey ziyaret ettiler sivil toplumu topladılar yine başkanlarımız değindi. Çanakkale merkez için özellikle yabancıya mülk satışı bunu kendilerine sordum basına kapalı ortamda sordum kesinlikle kendileri için bir sıkıntı olmadığını dile getirdiler aynı şekilde iktidar milletvekillerimizde Bülent Turan beyle o gün yine aynı gün istişare etme olanağı buldum. Kendisi istişare ettikten 2 gün sonra Sayın Başbakanla Hakkari’ye giderken uçakta Çanakkale’nin sorunlarını Bizzat Sayın Başbakana iletti. Bunlar çok büyük şeyler arkadaşlar.Çanakkale gerçekten şu anda Ankara da çok güçlü iktidar kadar muhalefette önemli.İktidar tarafında sayın Bülent Turan gibi bir başkan vekilimiz var muhalefet tarafında da genel başkan yardımcısı nezdinde temsil ediliyoruz.Bunları değerlendirmemiz lazım.Bunları değerlendirirken hep beraber Ankara’nın yolunu eskitmemiz lazım.Her oda borsa veya siadtan birer ikişer üçer temsilci ile Ankara’ya gitmemiz lazım ki Ankara birliğimizi beraberliğimizi ve ortak hareket edebildiğimizi görsün.İnanın ortak hareket edebildiğimizi gören bürokrat olsun siyasi olsun bize çok daha farklı gözle bakacaktır.” dedi.

 

Çanakkale’nin bir başka sıkıntısının ara eleman ihtiyacı olduğunu vurgulayan  ÇTSO Başkanı Selçuk Semizoğlu “Çanakkale de meslek liselerinin doluluk oranı %39 arkadaşlar. Millli eğitim müdürümüzle 1 ay önce yaptığım konuşmada böyle bir rakam söylemişti. Meslek liselerinin özendirilmesi lazım kampanyalar yapmamız lazım” dedi. Başkan Semizoğlu ayrıca Çanakkale’nin teşvik yasasındaki yeri 2.bölge yani bizim Yenicemiz Bandırmadan daha gelişmiş gözüküyor.Çünkü Bandırma Balıkesir’de üçüncü bölgede. Antep üçüncü bölgede Kayseri üçüncü bölgede yani Çanakkale’den çok daha fazla teşvik alıyorlar.Bunların hep bir ağızdan dile getirilmesi gerekiyor” dedi.

 

Konuşmasının sonunda toplantıya start verdiği için Kaya Başkana teşekkür ederek bu toplantıların sürekli hale gelmesini diledi.

 

 

 

 

Bir cevap yazın

Copyright EZİNETÜRK© All rights reserved. | Newsphere by AF themes.