18 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE İŞKUR’UN EZİNE SODAM’DAKİ “ÇÖMLEK VE PORSELEN ŞEKİLLENDİRME KURSU VE EŞME KİLİMİ DOKUMA KURSU ” TAMAMLANDI

Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ezine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Geleneksel Meslekler Kapsamında “Çömlek ve Porselen Şekillendirme İşçisi ve Eşme Kilimi Dokuma Kursu” mesleğinde kurs düzenlendi.

51 gün 402 saat süren kursa 12 kadın kursiyer katıldı. Kursu ziyaret eden Çanakkale İŞKURİl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz, Kurs Eğitmeni Bahar Yiğit’ten eğitim ile ilgili bilgiler aldı. Kursiyerle de sohbet eden Yavuz daha sonra yapılan çalışmaları inceledi.

Kursu başarı ile tamamlayan kursiyerlere Kurs Bitirme Belgelerini veren Yavuz kurs ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Unutulmaya başlanan geleneksel mesleklerin canlılığını korumak için İŞKUR olarak kurslar düzenliyoruz.Bu kurslarımız ile geleneksel mesleklerin gelecek kuşaklara aktarılmasını, istihdamın arttırılmasını, yetişmiş işgücünün temin edilmesini amaçlıyoruz. Kurslara katılan kursiyerlerimize günlük 40 lira kursiyer zaruri gideri ödüyoruz ve Genel Sağlık Sigortası primlerini yatırıyoruz.”

Bu kursta bayanlar pano çalışması yapmışlar elle şekillendirme desen çizimi çamur üzerine deseni taşıma, zımparalama, sırlama gibi aşamaları öğrendiler.

İŞKURİl Müdürü Vekili Mehmet Uğur Yavuz ayrıca, Çanakkale Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Ezine Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile Ezine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Geleneksel Meslekler Kapsamında ” Eşme Kilimi Dokuma Kursu” nu başarıyla bitiren kursiyerlere de belgelerini verdi.

Bu kursta da kursiyerler, halının ilk aşamasından çözgü tezgaha takma desen oluşturma aşamaları ile kök boyası ve doğal bitkilerle iplik boyamayı öğrendiler.