19 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Atatürk’ün Ezine’ye gelişinin 87. yıldönümü törenle kutlandı

Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Çanakkale’nin Ezine ilçesine gelişinin 87. yıl dönümü, törenle kutlandı.

 

Yahya Çavuş Ortaokulu ve İlkokulunun hazırlayıp sunduğu ve okulun bahçesinde düzenlenen tören saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

 

Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okul müdürü Ahmet Oğuz Evrenos tarafından yapıldı. Evrenos konuşmasında, Kurtuluş Savaşının, bu dünyanın görüp görebileceği en şanlı ve aynı zamanda en zorlu savaşlardan biri olduğuna dikkat çekerek, “Düşman çoktu; dört koldan saldırıyordu, her türlü silaha ve sayıca üstün bir orduya sahipti. Hasta adam artık yıkılmaya müsaitti kendilerine göre.Ancak bilmedikleri bir şey vardı. Bu millet hür doğmuştu, hür yaşardı ve bayrağının yere inmesine son kişi de toprağa düşene kadar izin vermezdi. Varlık ve yokluk arasında gidip gelen çetin 4 yıl. Zaferimizle birlikte esir milletlere Asya’dan Afrika’ya kadar umudun timsali yayılmış esir milletler zincirlerini kırmaya başlamıştır. Toprak bütünlüğünden koparılan bağlar gönülden koparılamamış gönül coğrafyasıyla irtibat hiç kesilmemiştir. Günümüzde de Bosnadan Musula Azerbaycandan Kırıma Macaristandan Libyaya Makedonyadan Pakistana bu etkiyi görmekteyiz.

Yenilen düşmanın ardından aşılması gereken yeni sorunlar mevcuttu. Kalkınma, yenilenme, inkılap hareketlerinin etkilerini Gazi Mustafa Kemal Atatürk yerinde inceleyerek gezilere çıkmış halkın sorunlarını dinlemek için geziler düzenlenmiştir. Bu ziyaretlerinden birini de İzmir den  Çanakkale ye geçerken 14 Nisan 1934 tarihinde Ezine ye gerçekleştirmiştir. Ezine’liler, Milli mücadelede büyük bir fedakârlık göstermiş, Cumhuriyetin kazanımlarına sahip çıkmış, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü büyük bir sevgi ve ilgiyle karşılamış ve bağırlarına basmışlardır. Bu anlamlı günün yıl dönümünde;  Başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını saygıyla ve rahmetle anıyor, gazilerimize de minnetlerimizi sunuyorum” dedi.

Konuşmanın ardından okulun 3/B sınıfı öğrencisi Beren Girgin tarafından “Mustafa Kemal’e giden yol” adli şiir okundu.

Programın sonunda öğrenciler tarafından Kaymakam Dr. Hacı Arslan Uzan’a günün anısına Atatürk portresi hediye edildi.

 

 

 

About Post Author