18 Mayıs 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Ezine’ye bağlı Kemallı Köyü, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında karantinaya alındı.

 

İlçe Umumi Hıfzısıhha Kurulu, Ezine Kaymakamı Dr. Hacı Arslan Uzan başkanlığında toplandı. Toplantıda, karantinaya alınması gereken yerlerle ilgili durum değerlendirilmesi yapıldı.

Bu kapsamda Kovid-19 vakalarında artış gözlenen Kemallı köyünde 10 gün süreyle karantina uygulanmasına karar verildi.

Alınan tedbirler kapsamında, köydeki ibadethanelerde (Kovid-19) bulaşma riski artışı öngörüldüğü için, toplu olarak ibadet edilmesinin 14.04.2021 Çarşamba günü saat 19:00 itibari ile geçici olarak ertelenmesine, cenaze namazlarının bu süreçte namaz vakitlerinden önce belirlenecek uygun bir vakitte kılınmasına ve cenaze defin işlemlerinin mümkün mertebe kalabalık ortamlar oluşturulmadan yerine getirilmesi ve taziye ziyaretlerinin toplu bir şekilde yapılmaması hususunda vatandaşların bilgilendirilmesine, eğitim-öğretimde yüz yüze eğitim faaliyetlerine 10 gün süreliğine ara verilmesine, berber, kuaför, güzellik salonu gibi işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasına,  restoran, lokanta gibi işletmelerin sadece paket servis yapılacak şekilde hizmet vermesine, kafe , kahvehane ve çay ocakları vb. işletmelerin faaliyetlerinin durdurulmasına,  köyde yaşayan vatandaşların maske kullanımı ve sosyal mesafe kuralına uyulmasının sağlanmasına, köyde ikamet eden vatandaşların köylerinde kendi evlerinde kalmaları esası ile kısıtlama boyunca ev ziyaretlerinin yasaklanmasına, köy minibüsleri, işçi servisleri vb. her türlü toplu taşıma araçlarının köye giriş-çıkışının geçici bir süreliğine kontrol altına alınmasına karar verildi.

Karantina süresince, köyde yaşayan vatandaşların temel ihtiyaçları Ezine Kaymakamlığı ve Vefa Sosyal Destek Grupları tarafından karşılanacak.

Kararın ardından jandarma ekipleri, köyün girişlerinde önlem aldı.

Kemallı Köyü Muhtarı Kenan Özer, salgının köyde daha da artmaması ve kısa zamanda kontrol altına alınabilmesi amacıyla en önemli noktalardan birisi olan filyasyon için köyde pozitif vaka olan vatandaşların sağlık ekiplerine temaslı oldukları kişileri doğru şekilde bildirmelerinin çok önem arz ettiğini belirterek, “Şuanda köyümüzde vaka sayısının artmasını bekliyoruz. Test yapılan vatandaşlarımızın durumu kısa zamanda netleşecek, Köydeki pozitif vaka ve hasta durumundaki vatandaşlarımızdan rica ediyoruz. Lütfen temaslı olduğunuz çevrenizdeki kişilerin isimlerini sağlık ve filyasyon ekiplerimize doğru şekilde verelim. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına azami şekilde riayet edelim. İlçe Hıfzısıhha Kurulunun kararlarına titizlikle riayet edelim. Tüm köy halkımıza acil şifalar temennileriyle geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”