21 Ocak 2022

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE MAE HASTANESİNDE SON TEKNOLOJİ TOMOGRAFİ CİHAZI İLE ‘’10 SANİYELİK ANJİYO‘’

Mehmet Akif Ersoy Devlet Hastanemizde son teknoloji tomografi cihazı ile kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi, uygulaması yapılmaya başladı.

“10 SANİYELİK KANSIZ ANJİYO”

Kalp-damar hastalıklarında herhangi bir cerrahi girişim olmadan 10 saniye gibi kısa bir sürede görüntü alınarak tedavi planlamasında yol gösterici olarak kullanılan, halk arasında ‘’10 saniyelik Anjiyo‘’ veya ‘’ kansız anjiyo ‘’ olarak bilinen, Girişimsel Radyoloji Hizmeti Koroner BT Anjiyografi işlemi yeni nesil yüksek teknoloji tomografi cihazı kullanılarak hastanemizde uygulanmaya başladı.

“İŞLEMLER 10-15 SANİYEDE HIZLI, KOLAY VE DAHA AZ RİSKLİ”

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan bilgilendirme açıklamasında ;

“Sanal anjiyografi olarak da bilinen BT Koroner Anjiyografi, kalp damarları (Koroner arterler) hakkında bilgi veren yeni bir teknolojidir. İşlem hasta uyanıkken yapılır, kol toplardamarından opak madde verilerek, hastadan birkaç saniye nefesini tutması istenir ve çekim yapılır. İşlemler 10-15 saniyede tamamlanır. Hastanede yatma zorunluluğu yoktur. Klasik anjiyografiye göre hızlı, kolay ve daha az risklidir. İşlem sonrası bilgisayar programları üzerinde koroner arterlerde damar sertleşmesine yol açan plaklar değerlendirilir. Plak görüldüğü takdirde yol açtıkları darlığın miktarı hesaplanır veya varsa tam tıkanıklık tespit edilebilmektedir.

Koroner arter hastalığı, kalp zarı hastalıkları, doğumsal (konjenital) kalp hastalıkları, kalp kitleleri, kapak ve protez kapak hastalıkları gibi birçok kalp hastalığının tedavisi için yol gösterici olan, Kalp tomografisi/Koroner BT anjiyografi cihazının hastanemize ve halkımıza hayırlı olmasını diliyoruz” denildi.