30 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Çanakkale’de 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Kutlandı

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program ile kutlandı.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü dolayısıyla Çanakkale’de STK ve Sendika üyeleri ile çok sayıda vatandaş, kortej şeklinde Cumhuriyet Meydanına gelerek burada kutlama gerçekleştirdi.

 

Tertip Komitesince düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri için katılımcılar eski Salı Pazarı alanında toplandı.

 

Tertip Komitesince düzenlenen 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü etkinlikleri, eski Salı Pazarı mevkisinde toplanan kortejin yürüyüşü ile başladı. Burada kortej için yerini alan çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu ve Sendikalara mensup yüzlerce kişi saat 13.00’da Cumhuriyet Meydanına hareket  etti.

 

Ellerinde pankart ve dövizlerle sloganlar atarak İnönü Caddesini takip ederek Cumhuriyet Meydanına yürüyen kortejde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Disiplin Kurulu Üyesi Serdar Soydan, CHP’den Çanakkale Milletvekilliği için aday adaylığını açıklayan Metin Ümit Ural, Sivil Toplum Kuruluşları temsilcileri, sendika üyeleri ve çok sayıda vatandaş yer aldı.

 

Cumhuriyet Meydanı etrafında önceki günden itibaren oluşturulan güvenlik noktalarında geniş güvenlik önlemleri içinde alana giren vatandaşlar, burada sloganlar atıp türküler söyleyerek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutladılar.

 

Binlerce sendika üyesi ve vatandaş, Cumhuriyet Meydanındaki kutlamalar, saygı duruşu ile başladı. Sonrasında katılımcılar halaylar çekerek, türküler eşliğinde Emek ve Dayanışma Gününü kutladı. Çeşitli siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve sendikaların üyelerinin katıldığı kutlamanın devamında, organizasyonu gerçekleştiren sendika ve sivil toplum kuruluşları adına konuşmalar yapıldı.

 

DİSK Genel-İş Sendikası Şube Başkanı Metin Acar, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Başkan Acar, “Çanakkale’nin işçileri ve emekçileri bizler el ele kardeşçe, şehrimize, toprağımıza, suyumuza, doğamıza, emeğimize sahip çıkacağız. Demokrasi, özgürlük, adalet ve laiklik için omuz omuza barış kenti Çanakkale’de birlikte barış türkülerini söylediğimiz bu 1 Mayıs’ta, bu kenti yağmalatmayacağımızı dosta düşmana da gösteriyoruz, göstereceğiz” dedi.

 

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutlamak için Cumhuriyet Meydanını dolduran sivil toplum kuruluşu ve sendika üyesi ile vatandaşların kutlamaları İlkay Akkaya konseriyle sona erdi.

 

 

 

 

 

 

 

 

About Post Author