4 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE’DE İL HIFZISIHHA KURULU KARARINCA TİYATRO VE SİNEMA SALONLARININ KOLTUK SINIRI KALDIRILDI

Çanakkale İl Hıfzısıhha Kurulu tarafından Çanakale’deki Tiyatro ve Sinema Salonlarının Tam Kapasite ile Faaliyetlerine devam etmesine karar verildi.

İçişleri Bakanlığı 28.10.2021 tarih ve 17428 sayılı genelgesi doğrultusunda belirlenen Çanakkale İl Umumi Hıfzıssıhha Kararları kapsamında tiyatro ve sinema salonlarının tam kapasite ile faaliyetlerine devam etmesine oybirliği ile karar verildi.

Sinema salonları ve tiyatrolar için 20.08.2021 tarih ve 13441 sayılı Genelgesi ve 25.08.2021 tarih ve 8 sayılı İl Umumi Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile getirilen hastalığı geçirmemiş veya aşılı değil veya negatif PCR testi bulunmayan kişilerin sinema salonlarına kabul edilmemesi düzenlemesi ile Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde bu yerler için getirilmiş olan bir dolu bir boş koltuk uygulamasının kaldırılması sonrasında;

  1. Sinema salonları ve tiyatrolar için Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer verilen mesafe koşulları dışında herhangi bir kapasite sınırlamasına gidilmemesine,
  2. Sağlık Bakanlığınca belirlenen bilimsel verilere göre hastalığı geçirmemiş veya aşılı olmayan durumunda olan kişilerin tiyatro ve sinema salonlarına girişlerinde negatif PCR testi ibraz etmeleri, aksi halde girişlerine izin verilmemesi uygulamasının aynı şekilde sürdürülmesine.

Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri çerçevesinde oybirliği ile karar verildi.