4 Aralık 2021

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Cumhuriyetin ilanın 98. yıl dönümü ve Cumhuriyet Bayramı Ezine’de yıllar süren hasretlikten sonra hak ettiği gibi onur, gurur ve coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyet Bayramı nedeniyle gerçekleşen program ve törenler kapsamında ilk olarak Kaymakam Yunus Kızılgüneş Kaymakamlık Makamında tebrikleri kabul etti.

 Cumhuriyet Bayramı nedeniyle ana tören 22 Eylül Stadyumunda gerçekleşti. Buradaki törende ilk olarak Kaymakam Yunus Kızılgüneş, Belediye Başkanı Güray Yüksel ve 3. Jandarma Er Eğitim Tabur Komutanı J.Yrb.Evren Hızlı tarafından öğrencileri, öğretmenlerin ve vatandaşların bayramı kutlandı.

Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kaymakam Kızılgüneş tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Kızlgüneş konuşmasında şunları söyledi;

“Bugün millet olarak istiklalimiz ve istikbalimiz için verdiğimiz son büyük mücadele olan Kurtuluş Savaşımızı zafere ulaştırmamızın ardından ilan ettiğimiz Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümünü kutlamanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz.  Milletimizin tarihindeki en önemli gurur tablolarından biri olan Cumhuriyetimiz kardeşlik üzerine inşa edilmiş bir ortak değerler bütünüdür. Cumhuriyetimizin 98 yıllık tarihi, milletimizin en zor şartlarda nasıl yeniden ayağa kalkabileceğini gösteren, geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir.

600 yıllık bir cihan devletinin enkazı üzerinde yükselen genç Cumhuriyetimizi Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz bir şekilde ifade ettiği “Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkarma” mücadelesini ilk günkü heyecanla, azim ve şevkle sürdürüyoruz. Tarihte eşine az rastlanır bir destanla kurulan Türkiye Cumhuriyeti, o günden bu yana vizyonunu geliştirerek emin adımlarla geleceğe yürümekte ve büyük Türkiye ideali yolunda hedeflerini gerçekleştirmektedir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti Devleti sadece kendi vatandaşlarını değil, aynı zamandaki bölgemizdeki ve dünyadaki tüm mağdurların, mazlumların, soydaş ve kardeş toplulukların da umut kaynağıdır. Bugün hepimize düşen ortak göre, milli değerlere, Cumhuriyete sahip çıkmak, bu ruh ve bilinci gelecek nesillere aktarmaktadır.

Bu duygularla Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere,İstiklal Mücadelemizin bütün kahramanlarını , kanlarıyla canlarıyla bu toprakları bize vatan kılan şehit ve gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyor, Ezine’li hemşehrilerimin ve bütün vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını en içten duygularımla kutluyorum. Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Konuşmanın ardından, Celaleddin Topçu Anadolu Lisesi öğrencisi Kader Akarsu “Bir Resim Yağ Çocuğum” adlı şiiri okudu.

Celaleddin Topçu Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırlayıp sundukları ve içerisinde Oratoryo, Zeybek ve solo performansların sergilendiği “Cumhuriyet Oratoryosu” büyük beğeni topladı. Seyirciler ve öğrenciler bayrakları ve alkışlarıyla gösteriye katılarak renkli görüntülere sahne oldular.

Daha sonra İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilçe genelinde düzenlenen “Duygularımla Cumhuriyetim” konulu ortaokullar arası şiir yarışmasında 1. olan Geyikli Ortaokulu öğrencisi Yasemin Sezer tarafından “Çanakkale Destanı” adlı şiir okundu.

Programın devamında  Celaleddin Topçu Anadolu Lisesi Ritim Grubu  öğrencilerinin bir kısmının karantinada olmaları sebebiyle geride kalan öğrenciler tarafından gösterileri sergilendi.

Ardından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla ilçe genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Bu kapsamda “Duygularımla Cumhuriyetim” konulu liseler arası kompozisyon yarışmasında  1. olan Celaleddin Topçu AL öğrencisi Rabia Yıldırım, 2. olan Ezine AİHL öğrencisi Mustafa Can Kaplan ve 3. olan Ezine Mesleki ve Teknik AL öğrencisi Semih Karaman’a ödülleri Kaymakam Yunus Kızılgüneş tarafından verildi.

“Düşüncelerimle Cumhuriyetim” konulu ortaokullar arası şiir yarışmasında 1. olan Geyikli Ortaokulu öğrencisi Yasemin Sezer, 2. olan Ezine İH Ortaokulu öğrencisi Aymina Babür ve 3. olan ve Geyikli Ortaokulu öğrencisi Duru İrem Aygün’e ödülleri Ezine Belediye Başkanı Güray Yüksel tarafından verildi.

“Resimlerimle Cumhuriyetim” konulu ilkokullar arası resim yarışmasında 1. olan Gazi İlkokulu öğrencisi Alya Duru Doğan, 2. olan Pınarbaşı İlkokulu öğrencisi Nehir Güven ve 3. olan Zehra Meliz’e ödülleri Ezine 3. J.Er. Eğ.Tabur Komutanı Evren Hızlı tarafından verildi.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Cumhuriyet Kupası Atletizm Yarışmalarında” Gençler Kategorisinde il İkincisi olan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri Recep Ar, Yahya Can Gülperen, Doğukan Duymuş, Tarık Celal Taşkıran ve Galip Çetin adlı öğrencilere kupaları Geyikli Belediye Başkanı Mevlüt Oruçoğlu tarafından takdim edildi.

Cumhuriyet Bayramı Programı tüm okulların tören geçişi ile son erdi.

EZİNETÜRK GAZETESİ olarak töreni İlçe Stadyumunda gerçekleştirerek vatandaşların ve öğrencilerinde geniş katılımıyla anlamına uygun olarak coşku içerisinde kutlanmasını sağlayan İlçe Kaymakamı Yunus Kızılgüneş başta olmak üzere, Tören programının icrasını kusursuzca ve mükemmel şekilde hazırlayıp sunan Celaleddin Topçu Anadolu Lisesi Müdür, İdari Personel, Öğretmen ve öğrencileri ile törenin ve programın gerçekleşmesinde emeği geçen herkesi yürekten alkışlarla kutluyoruz.