21 Temmuz 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

ÇANAKKALE’DE KUDUZA KARŞI HAVADAN AĞIZDAN AŞILAMA PROJESİ

Çanakkale’de “Türkiye’de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini” isimli proje kapsamında 14-18 Şubat tarihlerinde havadan aşılama çalışması yapılacak.

 

Sağlık Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen “Türkiye’de Kuduz Hastalığına Karşı Oral Aşı Temini” isimli proje kapsamında tüm yurt genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de 14-18 Şubat tarihlerinde aşılama çalışması yapılacak.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğünde konu hakkında yapılan açıklamada, Kuduz’un insanları ve tüm sıcakkanlı hayvanları etkileyen, şuur kaybı, huzursuzluk ve felçlerle kendini gösteren bulaşıcı ve ölümcül bir hastalık olduğu belirtilerek, hastalığın kuduz bir hayvanın diğer bir hayvanı ısırması veya meydana gelmiş kesik ve benzeri yaralara kuduz hayvanın salyasının bulaşması ile şekillendiği ifade edildi.

 

 Kuduz hastalığının ülkemizde kuduz köpekler ve son yıllarda da tilkiler vasıtası ile yayılmakta olduğu belirtilen açıklamada, Sağlık Bakanlığının, yaban hayatında kuduz hastalığı ile mücadele amacıyla Türkiye’ de Kuduza Karşı Oral Aşı Temini” isimli yeni bir Avrupa Birliği Projesini uygulamaya koyduğu, Proje kapsamında yaban hayatı kaynaklı kuduz hastalığının yoğun olarak görüldüğü 225.000 Km² alanda 3 yıl süreyle senede iki defa olmak üzere havadan aşılama çalışması yürütülmekte olduğu ifade edildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yapılan açıklamada, Aşı Kampanyası kapsamında, aşı atım işine Çanakkale’de 14 -18 Şubat 2022 tarihleri arasında (3.Faz 2.Kampanya) başlanması planlanmakta olduğuna dikkat çekilerek,  proje kapsamında yapılacak çalışmalar ve kuduz hastalığı hakkında vatandaşların bilgilendirilmesi proje başarısı ve kamu sağlığı açısından önemli olduğu belirtildi.

 

Açıklamada, Aşılama çalışmaları boyunca program etkinliğinin azalmaması için, çocuklar başta olmak üzere vatandaşların canlı virüs içeren ‘’bait’’lere dokunmamaları, aşı kapsülleri ve çevrelerindeki yemler ile temas etmemeleri gerekmekte olduğuna dikkat çekildi.