28 Mayıs 2023

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

Geçtiğimiz aylarda tarihinin en iyi çeyrek bilançosunu açıklayan Dardanel’in son yıllardaki artan performansı BrandFinance’in “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasına da yansıdı. Listede 3 sıra yükselen Dardanel, gıda markaları içinde 8’inci sırada yer alırken, doğum yeri olan Çanakkale’nin de en değerli markası oldu.

Dünyanın önde gelen marka değerleme kuruluşlarından Brand Finance tarafından her yıl geleneksel olarak yayınlanan “Türkiye’nin En Değerli Markaları” araştırmasının 2020 sonuçları açıklandı. Söz konusu araştırmaya göre Türkiye’nin en değerli 100 markasının toplam değeri bu yıl geçtiğimiz yıla göre göre yüzde 24 artarak 24,6 milyar dolara ulaştı. Listedeki sıralamalarda da önemli değişiklikler yaşanırken, 30 şirket, 2020 yılında sıralamasını yükseltmeyi başardı. Bu şirketlerden biri de son yıllarda gerçekleştirdiği yatırımlarla gerek finansal performansını gerekse marka değerini önemli ölçüde artıran Dardanel oldu. “Türkiye’nin En Değerli Markaları” arasında geçtiğimiz yıla göre 3 basamak yükselerek 80’inci sıraya yerleşen Dardanel, gıda firmaları arasında yapılan değerlendirmede de 8’inci sırada yer aldı.

EN İYİ ÇEYREK BİLANÇOSUNU AÇIKLADI

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Dardanel İcra Kurulu Başkanı Mehmet Önen, şirket olarak son yıllarda önemli bir atılım içerisinde bulunduklarının altını çizerken, “Bu performansımız geçtiğimiz ay içinde açıkladığımız birinci çeyrek bilançomuza da yansıdı. Dardanel olarak 2020 yılının ilk 3 ayında tarihimizin en iyi çeyrek rakamlarına ulaştık. Bunun arkasında yatan en önemli unsur da Dardanel markasına olan inancımız ve bitmek bilmeyen yatırım tutkumuz. Önümüzdeki dönemde de bu yatırımlarımızı sürdürecek; yurt içi ve yurt dışında hayata geçireceğimiz yeni projelerle Dardanel’in sadece ülkemizin değil dünyanın en önemli gıda firmaları arasında yer almasını sağlayacağız. Hedefimiz kısa bir süre içinde Dardanel’i dünya su ürünleri sektörünün en büyük 3 oyuncusundan biri yapmak” dedi.

İSTİHDAMIMIZI DAHA DA ARTIRACAĞIZ

Brand Finance tarafından yapılan araştırmaya göre, Dardanel’in Çanakkale’nin en değerli markası olduğunu da sözlerine ekleyen Mehmet Önen, “Bu da bizim için büyük bir gurur, büyük bir mutluluk. Bundan 36 yıl önce Çanakkale’de doğmuş bir marka olarak bu topraklara olan sorumluluğumuzun farkındayız. Biz Çanakkale’de doğduk, Çanakkale’de büyüdük. Şehrimizin ekonomisine destek vermek; şehrimizin insanının kalkınmasına ön ayak olmak için bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da çalışmaya, üretmeye, istihdam sağlamaya devam edeceğiz. Bugün Dardanel’in Çanakkale tesislerinde çalışan yaklaşık 1.000 hemşehrimizle birlikte yeni başarı hikayelerinin peşinde koşuyoruz. Yakın gelecekte hem şehrimizdeki istihdamımızı artıracak hem de Çanakkale’nin toplumsal kalkınmasına destek vermeyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

 

About Post Author