20 Mayıs 2024

EzineTürk

Haberin Doğru Adresi

CHP ÇANAKKALE ; “BU AHLAKSIZ TEKLİF GİRİŞİMİ SEVR ZİHNİYETİNİN İZDÜŞÜMÜ OLAN AKP’NİN ÖRFÜDÜR”

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve  Çanakkale İl Genel Meclisİ Başkanı Nejat Önder’in CHP Ezine İl Genel Meclis Üyesi Aşkın Gülşen’e ‘ahlaksız teklif’ sunduğu yönündeki iddiaları üzerine Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanlığı İl Genel Meclis Grubu tarafından basın açıklamasında bulunuldu.

Cumhuriyet Halk Partisi il binasında düzenlenen açıklamaya; CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Güneş Pehlivan, CHP Ezine İl Genel Meclis Üyesi Aşkın Gülşen, CHP İl Sekreteri Doğan Ateş, CHP Merkez İlçe Başkanı Süleyman Erte, Ezine İlçe Başkanı Caner Şahin, CHP Ezine İl Genel Meclis Üyesi Erdinç Ceyhan ve İl Genel Meclis üyeleri katıldı

Açıklamayı CHP İl Genel Meclisi Grup Başkan Vekili Güneş Pehlivan yaptı. Yapılan açıklama sonrası “Basına ve Kamuoyuna” başlıklı bir basın açıklamasında bulunuldu.

Yapılan açıklama şöyle ; 

“Basına ve Kamuoyuna;

Toplumun, demokrasinin ve siyasetin tüm değerlerini, günübirlik menfaat ilişkilerine kurban eden, demokrasi ahlakına savaş açmış olan AKP düzeysizliği, demokratik kurumları kuşatarak, her geçen gün Türk siyasetine olan ihanetini büyütmektedir.

Cumhuriyet Halk Partili Ezine İl Genel Meclis üyemiz Sayın Aşkın Gülşen’e, AKP’nin transfer meclis başkanı Nejat Önder tarafından, kişi kendinden bilir işi marifetiyle; Cumhuriyet Halk Partisinden ayrılma karşılığında çocuğunun kamuda işe alınması, sıradaki yerel seçimlerde birinci sıradan il genel meclis üyeliğine aday gösterilme ve önümüzdeki dönem İl Encümen üyeliği garantisi ve eğer varsa başkaca taleplerini de karşılama sözü verilmiştir. Meclis üyemiz Sayın Aşkın Gülşen bu etikten yoksun teklif ve girişimleri grubumuzla ve parti örgütümüzle paylaşmıştır.

Biz de örgütlerimizle birlikte, bugün bu kirliliği kamuoyuna ifşa ve ihbar etme kararı aldık.

“Bu Girişim Sevr Zihniyetinin İzdüşümü Olan AKP’nin Örfüdür”

Nejat Önder’in bu girişimi münferit değildir, Sevr zihniyetinin 21. yüzyıldaki izdüşümü olan AKP’nin siyasi örfüdür. Demokrasilerde, her siyasi parti benimsediği ilke, değer ve ideolojiye destek bulmak, taraftar edinmek için meşru zeminde çalışma hakkına sahiptir. Savunacak ilke, değer ve ideolojisi bulunmayanlar, yüzünü menfaate dönmüş olanlar, ancak baskıyla, zorbalıkla veya kirli menfaat ilişkileri kurarak taraftar edinmeye çalışırlar. AKP’nin 20 yıllık bir iktidarın sonunda düştüğü acınası durum bundan ibarettir. Bedavaya desteklenmeyecek bir parti olduklarını bu ve bunun gibi girişimleriyle ortaya koymaktadırlar. Bu girişimler, AKP için tamamen gönüllülükle çalışan, emek veren, oy veren milyonlarca dürüst ve ahlaklı seçmenin güvenine, emeğine ve siyasal ahlakına da hakarettir.

Temiz İşler Temiz Ellerle Yapılır”

Temiz işler, temiz ellerle yapılır. Halkına gıda, elektrik, akaryakıt gibi temel ihtiyaçları karşılanabilir makul fiyatlarla sağlamaktan aciz olan AKP, yerel seçimlerde ve demokratik yollarla yenemediklerini; evlatlarımızın ekmeği ve geleceğini pazarlık malzemesi haline getirerek, torpilli iş teklifleriyle, makam ve başkaca vaatlerle kadro satın alarak diz çöktürme çabasına girişmiştir. Siyasetin aslolanlarını çoktan unutmuş, siyasetin asli amaçlarına sırtlarını dönmüşlerdir. Ancak ilke, emek ve mücadeleyle kazanılanlar, gizli ve kirli pazarlıklarla teslim alınamazlar.

Kamuda iş olanaklarını, seçimle göreve gelinen makamları kendi malıymış gibi dağıtmaya kalkışarak, pazarlayarak ayakta kalmaya çalışan, “kendine ekonomist”ler halkın demokrasi ahlakı nezdinde mahkum edileceklerdir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

“Memleket Borcunuz Var Borcunuzu Ödeyin”

Bugün AKP’yi gizli ve kirli yollarla değil, basın ve kamuoyu önünde açıkça pazarlığa davet ediyoruz. Onlara tekliflerimiz var. 84 milyona olan borçlarınızı ödeyiniz. Sizin bize insanca yaşam borcunuz var. Sizin bize ekmek borcunuz var. Sizin bize eğitim, yurt, iş, atama, emeklilik borcunuz var. Sizin bize 128 milyar dolar borcunuz var. Sizin bize 10 bin dolar maaş alan siyasetçinin ismini açıklama borcunuz var.

Sizin bize özgürlük, hukuk, demokrasi borcunuz var. 20 yılda sata sata hala bitiremediğiniz; memleketimizin ve partimizin kurucularının, halk ile el ele 15 yılda inşa ettiği eserlerin hesabını verme borcunuz var. Sizin bize onurlu bir halkın canı pahasına kurduğu, ama AKP oligarklarının menfaatleriyle değiş tokuş ettiğiniz bir MEMLEKET BORCUNUZ VAR. Bizden çaldıklarınızı geri istiyoruz. Gelecek umudumuzu geri istiyoruz. Siyaset ahlakını ve devlet ahlakını geri istiyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki tüm bunları koltuk ticaretiyle değil; onurumuzla, haklılığımızdan ve Türk halkından aldığımız güçle, geri alacağız.”

“Ülkemizi Bu Zihniyetten Kurtaracağız”

Ezine İlçe Başkanı Caner Şahin ise yapılan bu ahlak dışı teklifi kınadığını vurgulayarak, “Bu alışılagelmiş bir şey oldu AK Parti’de. Herkesi kendileri gibi tekliflerle kandırabileceklerini sanıyorlar. Bizler olumlu siyasetin peşindeyiz. Ülkemizi bu zihniyetten kurtaracağız” dedi.

“Bizzat Nejat Önder Tarafından Arandım”

CHP Ezine İl Genel Meclis Üyesi Aşkın Gülşen olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Ben 25 yıldır bu partinin neferiyim. Bugüne kadar hiçbir zaman çıktığımız yoldan sapmadık, bana gelen teklifi önce Sayın İlçe Başkanım Caner Şahin ile ondan sonra Cumhuriyet Halk Partisi ile paylaştım. 21 Şubat akşamı telefonla beni aradı ve görüşmemizi yaptık. Bizzat Nejat Önder tarafından arandım” diye belirtti.

Basın mensubundan gelen ‘CHP’li İl Genel Meclis üyelerinin arasından neden bu teklifin kendisine geldiği’ sorusu gelmesi üzerine ise Gülşen, “Bunu onlara sormak lazım. Ben 10 yıl Derbentbaşı Köy muhtarlığı yaptım. Beni bilen bilir. Çanakkale’nin taş ocaklarının olduğu bölgede kimseye peşkeş çekmedim” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

About Post Author